W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Z przedstawicielami mediów spotkali się bp Andrzej Jeż, bp Leszek Leszkiewicz – przewodniczący Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ks. Andrzej Dudek – rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej, ks. Piotr Cebula – sekretarz Komisji Przygotowawczej, ks. Marcin Baran – sekretarz pomocniczy Komisji Przygotowawczej.
Bp Andrzej Jeż zwrócił uwagę na motywy zwołania kolejnego synodu w historii diecezji tarnowskiej.
– Pierwsze trzy synody odbywały się co dziesięć lat (1928, 1938, 1948), natomiast od ostatniego synodu minęło tych lat aż 30. W związku z tym już najwyższy czas, aby zmierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed Kościołem w naszych czasach. 30 lat to okres potężnych zmian społecznych, kulturowych, politycznych, które mają wpływ na życie Kościoła.
W szczególny sposób odcisnęły swoje piętno na małżeństwie i rodzinie. Zanikają rodziny wielopokoleniowe, osłabieniu ulegają więzi małżeńskie i rodzinne, a przecież Kościół opiera się na rodzinie, którą nazywa się małym Kościołem.
Permanentna nieobecność rodziców w wielu domach w związku z wykonywaną pracą, z wyjazdami za granicę, sprawia, że rodzice nie mogą nawiązać mocnych więzi, właściwych relacji ze współmałżonkiem i z dziećmi. Brakuje też czasu na wychowanie religijne dzieci.
Następnym wyzwaniem jest migracja zarobkowa. 15 procent naszych diecezjan przebywa poza domami, poza parafiami pochodzenia. Odczuwamy skutki tego procesu coraz bardziej.
Do zwołania synodu przekonały mnie postulaty płynące od duchowieństwa, świeckich, wspólnot parafialnych – mówił bp Jeż.
Pasterz diecezji wyróżnił podstawowe cele zwołanego synodu.
– To przede wszystkim dobro wspólnoty diecezjalnej, którym jest zbawienie dokonujące się tu i teraz. Chodzi o to, żeby diecezjanie jeszcze bardziej zaangażowali się w urzeczywistnianie królestwa Bożego. Celem wtórnym jest wspieranie biskupa diecezjalnego w sprawowaniu jego urzędu. Biskup zwołuje synod, promulguje dokumenty, ale posiłkuje się głosem całej diecezji. To jest właśnie synodowanie, czyli wspólny namysł i wspólna droga.
Musimy przeprowadzić dogłębną analizę życia naszego Kościoła, żeby właściwie działać teraz i w przyszłości.
Konferencja prasowa
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Oczekiwałbym jako biskup diecezjalny, aby synod kształtował obraz diecezji na wzór Jezusa Chrystusa. Ważne będzie odnowienie tradycyjnych form pobożności. Nie chciałbym, aby wielkie bogactwo Kościoła tarnowskiego zostało odrzucone, trzeba jednak spojrzeć na nie w nowy sposób, żeby przemawiało do młodego pokolenia.
Pragnąłbym, aby diecezjanie pogłębili swoją duchowość poprzez głębszą pobożność eucharystyczną, przez głębsze uczestnictwo w Eucharystii. Bardzo ważne będzie dostrzeżenie pobożności maryjnej w duchu chrystocentrycznym, pasyjnej. Zapoznana jest pobożność eschatologiczna, którą trzeba będzie odnowić.
Z pewnością jest potrzeba większego zaangażowania wiernych świeckich w życie parafii i diecezji. Celem będzie także większa troska o duszpasterstwo małżeństw, rodzin, dzieci, młodzieży.
Ujednolicenia wymaga prawo stanowione w diecezji. Przez lata ono się bardzo rozbudowało, trzeba będzie je uporządkować, żeby skuteczniej działać w Kościele.
Celem synodu będzie także większe otwarcie na świat mediów oraz ewangelizacja poprzez naukę i kulturę – dodawał biskup tarnowski.
Bp Leszek Leszkiewicz zachęcił do modlitwy w intencji synodu. – Obok modlitwy bardzo ważną kwestią jest informacja o synodzie, aby wszyscy diecezjanie wiedzieli o synodzie, wypowiadali się na temat Kościoła, swojego miejsca w nim.
W ramach komisji przygotowawczej działa 11 zespołów. Dzisiaj praca komisji polega ona na przygotowaniu m.in. regulaminu, hymnu, loga, a także na określeniu tych przestrzeni, którymi zajmie się synod, na wskazaniu najbardziej istotnych problemów.
Należą do nich problemy małżeństw, rodzin, przekazu wiary w rodzinach, katechezy w szkole i dla dorosłych – mówił bp Leszkiewicz.
Logo V Synodu Diecezji Tarnowskiej
Archiwum Synodu
Ks. Andrzej Dudek zaprezentował logo V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Autorem koncepcji znaku jest ks. Piotr Cebula, zaś graficznie opracowała go Joanna Popek-Solak. – Logo odnosi się do hasła synodu „Kościół na wzór Chrystusa”. Dlatego w centralnym miejscu umieszczono chrystogram, czyli jeden z najstarszych znaków chrześcijaństwa, wskazujący na Jezusa Chrystusa.
Chrystogram jest otoczony grupą ikon symbolizujących ludzi, którzy reprezentują wszystkie stany Kościoła i rożne grupy społeczne, m.in. rodzinę, duchownych, osoby konsekrowane, niepełnosprawnych.
Łańcuch postaci nie jest zamknięty, co oznacza, że wspólnota Kościoła jest otwarta i zaprasza do spotkania z Jezusem Chrystusem.
Szczególne miejsce zajmuje w logotypie znak pastorału, który symbolizuje biskupa diecezjalnego. On bowiem przewodzi wspólnocie diecezjalnej, zwołuje synod, jest jego ustawodawcą i przede wszystkim widzialnym znakiem jedności z Chrystusem.
Kształt loga nawiązuje do monstrancji – stąd znak Chrystusa w centrum – a także do zarysu kolumnady Berniniego i bazyliki św. Piotra w Rzymie. Zarys kolumnady i postacie ludzi przypominają świętych z watykańskiego placu, są zarazem przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy wezwani do świętości. Z kolei nawiązanie do bazyliki św. Piotra przypomina o naszej łączności z ojcem św. i całym Kościołem powszechnym – wyjaśnia ks. Dudek.
Widok strony synodalnej
Działa już oficjalna strona V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Jej poszczególne elementy przedstawił ks. Marcin Baran. Strona będzie przypominać historię poprzednich synodów, zawiera modlitwy w intencji synodu, a także informacje dotyczące przebiegu prac synodalnych. Więcej na stronie synodtarnow.pl.