Nowy numer 50/2018 Archiwum

Koronacja nie powinna pozostać jednorazowym gestem

Biskup tarnowski Andrzej Jeż powitał przybyłych na koronację do Tarnowa gości i pielgrzymów.

– Diecezja tarnowska chlubi się bogatą tradycją maryjnego kultu. Do sanktuariów Matki naszego Pana, rozsianych po wszystkich zakątkach diecezji, przybywają wierni jak do własnego domu, do najdroższego miejsca, w którym mogą zawsze znaleźć ukojenie oraz doświadczyć łaski umocnienia pośród codziennych trudów życia – mówił w słowie wprowadzenia biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Na mapie sanktuariów maryjnych naszej diecezji, szczycących się koronowanymi wizerunkami Maryi, przybędzie dzisiaj nowe miejsce – sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Dzisiejsza koronacja jest jedenastą w historii diecezji.

Uroczystej koronacji przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz. Jak zaznaczył bp Jeż, witając hierarchę, to wyjątkowy świadek wydarzeń na Palcu św. Piotra w dniu 13 maja 1981 roku, a także świadek wielkiego zawierzenia św. Jana Pawła II Pani Fatimskiej.

Na uroczystość przybyli biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej, ale także nuncjusz apostolski abp Henryk Nowacki, abp Stanisław Budzik z Lublina, bp Jan Styrna z Elbląga, bp Jan Piotrowski z Kielc i bp Kazimierz Górny z Rzeszowa. Licznie w uroczystości uczestniczą kapłani i wierni.

Jest prezydent miasta Tarnowa Roman Ciepiela, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie, rektorzy i pracownicy naukowi, reprezentanci służb mundurowych i służby zdrowia. W koronacji uczestniczą nade wszystko mieszkańcy Tarnowa i diecezji tarnowskiej.

– Koronacja, chociaż jest jednorazowym aktem, nie powinna pozostać dla nas jednorazowym gestem. Jako duchowe dzieci Maryi powinniśmy ten gest koronacji codziennie powtarzać, nie w dosłownym znaczeniu, ale poprzez decyzje i wybory bliskie postawie Maryi – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, witając ich wszystkich. – Niech korona, która zostanie dzisiaj nałożona na skronie Pani Fatimskiej z tarnowskiego sanktuarium, jaśnieje coraz pełniejszym blaskiem naszych dobrych uczynków zrodzonych z wiary – dodał.

Więcej na temat koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie wraz z galeriami zdjęć z uroczystości można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy