W Starym Sączu odbywa się jubileuszowa (25!) "Strefa Chwały", na którą zapisało się ok. 700 uczestników z Polski, Chorwacji, Belgii, Niemiec czy Ukrainy.
– Kiedy stylem naszego życia uczynimy uwielbienie, ono przemieni nas – przekonywała dziś uczestników rekolekcji "Strefa Chwały" Stanisława Iżyk, która poprowadziła jedną z konferencji. Uwielbienie sprawia, że naturalnie w centrum swojego życia stawiamy Boga, a to odciąga nas od skupienia na sobie samych, zupełnie inaczej niż oferuje dziś świat, w którym organizowane są nawet specjalne kursy docenienia siebie.
Zdrowe podejście do życia zapewnia chwalenie Tego, który jest samą doskonałością, wpatrywanie się w Bożą twarz. Co zrobić, kiedy pojawiają się chmury nad naszym życiem. – Chwalić Boga więcej niż dotychczas – wskazywała.
Stanisława Iżyk Beata Malec-Suwara / Foto Gość Uwielbienie jest zawsze związane z głoszeniem i nowymi formami ewangelizacji świata, mówienie mu o zbawieniu człowieka. Tym na co dzień zajmuje się kolejny gość dzisiejszych rekolekcji luteranin Henryk Król z Wisły. Jest twórcą platformy internetowej "Szukajac.Boga". System działa nie tylko w Polsce, ale prowadzony jest w 32 językach świata pod nazwą Jesus.net, a administrowany jest przez ekipę z Wisły.
– Moglibyśmy się zdziwić, ilu ludzi praktycznie szuka Pana Boga – mówił Henryk Król. – Pytanie Pawła z Dziejów Apostolskich, co mam zrobić, by być zbawionym, dzisiaj zadaje co piąta osoba z piszących do nas maile – dodał, przekonując, jak bardzo Internet, z którego korzysta masa ludzi na świecie, stwarza możliwość ewangelizacji. Sieć pomaga w zawiązaniu relacji z osobą, która szuka tu Boga. Celem jest doprowadzenie jej do życia w społeczności.
Henryk Król i jego gość ze Stanów - Isik Abla, muzułmanka, która przeszła na chrześcijaństwo Beata Malec-Suwara / Foto Gość Na zaproszenie Henryka Króla uczestnicy "Strefy Chwały" wysłuchali dziś także niesamowitego świadectwa muzułmanki, która przeszła na chrześcijaństwo. Nie było chyba osoby w namiocie, która nie uroniłaby łzy. Jej historia zasługuje na oddzielny artykuł.
Na tegoroczną "Strefę Chwały" zarejestrowało się blisko 700 uczestników. To, jak mówi jej organizator Andrzej Dubiel, o ok. 130 osób więcej niż rok temu. Są tu nie tylko Polacy, ale także Chorwaci, Niemcy, Beldzy czy Ukraińcy. "Strefę Chwały", która organizowana jest po raz 25., nazywa rekolekcjami nowej kultury. – Nowa kultura to nowy człowiek żyjący w relacji z Panem Bogiem, niezależnie od tego, czy jest dziennikarzem, aktorem, sportowcem, politykiem czy robotnikiem pracującym w hucie, to jest to nowy człowiek, starający się żyć na co dzień wartościami chrześcijańskimi – wyjaśnia Dubiel.
Organizatorem Strefy Chwały jest Andrzej Dubiel Beata Malec-Suwara / Foto Gość W związku z tym "Strefa Chwały" stwarza przestrzeń do spotkania się osób, które w swoim środowisku organizują koncerty, konferencje, działają na rzecz nowej ewangelizacji. Wydawałoby się, że tacy rekolekcji nie potrzebują? Nic bardziej mylnego.
– Potrzebujemy, i to bardzo, bo generalnie w ciągu roku każdy z nas goni jak wszyscy – mówi Anna Cmokowicz z Rzeszowa, śpiewająca w chórze Jednego Serca Jednego Ducha. – Przyjechałam tu wczoraj z ogromnego chaosu, miałam dzień świra, wszystko składało się przeciw temu wyjazdowi, ale kiedy tutaj weszłam, wszystko stało się jasne, co powinno być w centrum naszego życia. Wciąż na nowo trzeba odkrywać bliskość Boga, a kiedy czujemy nad sobą czarną chmurę, to już wiadomo, co robić. Wielbić, a tu możemy wielbić Boga tak na maksa – dodaje.
Każdą chwilę na Strefie Chwały wypełnia śpiew uwielbienia Boga Beata Malec-Suwara / Foto Gość Anna przyjeżdża na rekolekcje od czterech lat z całą rodziną, podobnie w tym roku zrobili zachęceni przez nią znajomi z chóru Marta i Dariusz Lech z Wierzchosławic. – Czujemy się tutaj jak u siebie – mówią. – Piękne jest to, że i nasze dzieci widzą tu inny świat, różny od tego, który otacza ich na co dzień i dostarcza bodźców, które nie są zbieżne z tymi przekazywanymi przez nas w domu – dodaje Dariusz.
Dotyczy to tak prostych i elementarnych rzeczy jak chociażby rodzinna modlitwa. – Tutaj dzieci widzą, że wszystkie rodziny tak robią, nie wydaje im się to dziwne, ale normalne, że uwielbiamy Pana Boga – wyjaśnia Marta.
Uwielbienia na "Strefie Chwały" nigdy nie brakowało, ale w tym roku stanowi ono centrum rekolekcyjnych rozważań. Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na dzień otwarty przed ołtarz papieski do Starego Sącza, na Rodzinne Świętowanie Niedzieli, które odbędzie się 2 lipca. I wtedy uwielbienia nie zabraknie, bo "nowi ludzie" chcą chwalić Boga więcej, więcej i więcej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z dzisiejszej STREFY CHWAŁY.