Kocham pielgrzymowanie za prawdę. Za to, że zrzucam z siebie każdą możliwą maskę i jestem sobą.
Kocham pielgrzymowanie za prawdę. Za to, że zrzucam z siebie każdą możliwą maskę i jestem sobą. Za to, że idę spocona, zazwyczaj bez makijażu, nie wciągam brzucha, nie spinam się, nie mam siły zgrywać perfekcyjnej. Bo po co? Pielgrzymka to drugi dom, w którym czuję się swobodnie. Inni robią tak samo: oddychają bez skrępowania, szczerze się uśmiechają, pokazują prawdziwą twarz. Widzę w innych prawdę. Jest to też swego rodzaju wolność.
Biblijne słowa: „Prawda was wyzwoli” wpisują się w tę pielgrzymkową narrację. Widzę człowieka takim, jaki jest. Człowieka, który zgina kolano, pochyla głowę. W tym uniżeniu przed Najwyższym staje się dla mnie najpiękniejszym obrazem, jaki mogę zobaczyć. Poznaję człowieka z jego wadami, słabościami, ale też paletą zalet. Każde potknięcie, kolejna rana, łza czy nawet upadek to nie powód do wstydu, ale okazja do wzrastania w wierze. Kiedy rośnie pokora, a maleje ego, relacja z Bogiem diametralnie się zmienia. Oczywiście, na lepsze.
Pielgrzymka to inny świat, w którym nie trzeba zgrywać bohatera czy zakładać przebrania po to, by poczuć się lepszym, ważniejszym. Każdy z nas jest równie ważny, a pielgrzymi szlak jest idealną przestrzenią, żeby to sobie uświadomić. To czas, kiedy zasada dzielenia się z bliźnimi staje się naturalną praktyką. Oddasz komuś kanapkę, on odda ci swoje serce. Uśmiechniesz się do brata, a on się za ciebie pomodli. Siostra, której pomogłeś nieść bagaż, jutro poratuje cię łykiem wody. Pielgrzymkowa symbioza to najciekawsze zjawisko, jakie znam.
Warto żyć dla tych pielgrzymkowych 9 dni w roku. Tego doświadczenia. Na pewno warto na nie czekać, by później celebrować z największą radością.
Niech prawda, którą jest Jezus, wyznacza nam kierunek nie tylko w drodze do Częstochowy, ale na wszystkich ścieżkach życia.
Piesza Pielgrzymka Tarnowska rozpoczyna się 17 sierpnia Mszą św. na tarnowskim pl. Katedralnym o godz. 6.30. Zapisy trwają do samego końca.
(obraz) |