W brzeskiej bibliotece wernisażem prac Eugeniusza Molskiego rozpoczął się Miesiąc Papieski.
Galerię sztuki w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Brzesku zalała fala kolorów za sprawą prac Eugeniusza Molskiego.
- Wystawą „Piękne Madonny, śliczne anioły” rozpoczynamy kolejny już Miesiąc Papieski poświęcony patronowi Regionalnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Brzesku. Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac pana Eugeniusza. Wystawę będzie można zobaczyć do końca listopada - mówi dyrektor brzeskiej biblioteki Karina Legutek.
Pan Eugeniusz opowiada o swojej twórczości
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Eugeniusz Molski, mieszkający w Nowym Wiśniczu, obchodzi w tym roku 50 lat pracy twórczej.
- Nie jest tak, że zaczynałem od opisywania tego, co świeckie, a teraz dojrzałem do tematyki sakralnej. Sacrum zawsze było obecne w mojej twórczości. Nie czuję się tylko kolorystą, choć barwa to dominujący element w mojej sztuce. Staram się notować to, co przeżywam w różnych miejscach - mówi artysta.
o. Emil Grzywacz opowiada o malarstwie Eugeniusza Molskiego
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
- Od 10 lat obserwuję działalność artystyczną pana Eugeniusza Molskiego, nie tylko jego dokonania malarskie, ale i ceramiczne.
Jego świat, bardzo barwny, jest inspirowany różną twórczością. Molski sięga do gotyku, sztuki ikon, malarstwa renesansowego. Czerpie z dziedzictwa innych artystów, jak na przykład El Greco.
Obrazy Molskiego są tworzone niezwykle szybko, to są mocne, bardzo pewne pociągnięcia pędzla, wystarczy kilka kresek, plam, które z oddali wydają się wręcz podobne do iluminacji książkowych. Pana Eugeniusza można porównać do jubilera, iluminatora. Jego dzieła emanują wielką energią, nie tylko twórczą.
Porównuję styl tworzenia pana Eugeniusz do pracy Rembrandta. Ów artysta miał zwyczaj chodzić z notatnikiem, w którym szkicował w kilka minut różne zdarzenia, których był obserwatorem. Gdyby wtedy miał aparat fotograficzny, z pewnością robiłby zdjęcia, żeby uchwycić ulotną chwilę. Podobnie postępuje Molski, choć bardziej niż świat realny rejestruje swoje wrażenia, emocje i to jest filtr, przez który przetwarza widziane pejzaże, architekturę, ludzi, świętych - mówi o. Emil Grzywacz, pijar.
"Gość Tarnowski" jest patronem Miesiąca Papieskiego
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Miesiąc Papieski w brzeskiej bibliotece to także okazja do poznawania życia św. Jana Pawła II.
- Papieża przez pryzmat jego podróży będą poznawać maluchy i uczniowie z klas 0 - 3, które będą miały specjalne lekcje biblioteczne „Jan Paweł II - niezwykły podróżnik”. Razem z ojcem św. dzieci będą zwiedzały świat.
Dla uczniów ze szkół powiatu brzeskiego zorganizowaliśmy konkurs plastyczny. Na dotychczasowe edycje spływało kilkaset prac. Tematem konkursu są słowa „Jan Paweł II - pielgrzym świata” - mówi dyrektor biblioteki.
Miesiąc Papieski zakończy spektakl „Wciąż mnie zadziwiasz, Panie” w wykonaniu grupy teatralnej działającej przy par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku. - Spektakl odbędzie się 27 października o godz. 18. Serdecznie zapraszam! - dodaje Karina Legutek.