Dziś na jednej z kamienic w Tarnowie odsłonięto mural z zaginionym fragmentem "Panoramy siedmiogrodzkiej".
14 października w obecności oficjeli, przedstawicieli samorządu tarnowskiego, a także węgierskiej konsul Adrienne Körmendy odsłonięto na jednej z kamienic przy ul. Wałowej w Tarnowie mural przedstawiający fragment "Panoramy siedmiogrodzkiej" Jana Styki. Dziś mija 120. rocznica pierwszej prezentacji oryginalnego dzieła, które mierzyło 15 m na 120 m.
Zdjęcia zobacz TUTAJ.
Jak wiemy, "Panoramę siedmiogrodzką", która przedstawia bitwę pod Sybinem, zamówili Węgrzy. Gdy artysta nie otrzymał za nią pełnej zapłaty, podzielił obraz na fragmenty i sprzedał. Dziś wiele z nich znajduje się w posiadaniu Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które wykupiło je od prywatnych kolekcjonerów lub muzeów. Jeden z fragmentów zaginął, nie wiadomo, w czyim jest posiadaniu.
- Właśnie ten posłużył za wzór muralu. Poza tym jest to najważniejszy fragment "Panoramy siedmiogrodzkiej", ponieważ przedstawia gen. Józefa Bema na koniu w otoczeniu swojego sztabu i obserwującego pole bitwy - wyjaśnia Jerzy Kowalski, przewodniczy Rady Osiedla Starówka, które było inicjatorem powstania muralu.
Jego wykonawczynią jest Anna Kropiowska, tarnowianka z pochodzenia. Tutaj kończyła Liceum Sztuk Plastycznych, potem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i w Paryżu. Dziś mieszka w Bretanii.
Mural z fragmentem "Panoramy siedmiogrodzkiej" jest jedynie częścią projektu, w którego planach jest powstanie kolejnych murali przedstawiających ważne osoby związane z miastem.
W przyszłym roku "pod pędzel" pójdzie hetman Jan Tarnowski, którego podobizna zdobić będzie kamienicę należącą do Miejskiego Zarządu Budynków przy rondzie hetmana Jana Tarnowskiego.