27 października parafia w Bobowej oficjalnie rozpoczęła przygotowania do obchodów 20. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby.
Dokładnie na rok przed 20. rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby, parafia w Bobowej rozpoczęła oficjalne przygotowania do tego jubileuszu. To jedyna parafia w diecezji tarnowskiej, w której ks. Jan pracował, zanim wyjechał na misje. Pracował w Republice Konga. 27 października 1998 roku został zamordowany przez grupę bandytów w Loulombo.
Misjonarz wiedział, że jest tam bardzo niebezpiecznie i kilkakrotnie był namawiany do opuszczenia misji. W liście napisanym na dwa dni przed śmiercią do swojego kolegi kapłana napisał: "Zostaję na miejscu do końca".
– Te słowa jeszcze dobitniej uświadamiają nam, jak bardzo trzeba było kochać Boga i ludzi i jak bardzo się nie bać, żeby oddać swoje życie na wzór Chrystusa. Dzisiaj jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że ks. Jan Czuba był pośród nas, że jesteśmy jedyną parafią w diecezji tarnowskiej, w której pracował. To przy tym krzyżu uczył się, co znaczy dać życie do końca – mówił dzisiaj do zgromadzonych w bobowskim kościele ks. Marian Chełmecki, miejscowy proboszcz.
W bobowskim kościele znajduje się tablica upamiętniająca ks. Jana Czubę. To jedyna parafia w diecezji tarnowskiej, w której pracował Beata Malec-Suwara / Foto Gość Nabożeństwo w trwającym Tygodniu Misyjnym i dniu wspomnienia śmierci ks. Jana rozpoczęło się Różańcem prowadzonym przez Grupę im. ks. Jana Czuby. W rozważaniach wielokrotnie przypominano postać misjonarza. Po nim odprawiona została Msza św. w intencji włączenia kapłana do grona świętych i błogosławionych.
Takie Msze św. będą się odbywać w bobowskim kościele przez cały rok każdego 27 dnia miesiąca. Parafia planuje także zorganizowanie rekolekcji dla dzieci związanych z ks. Janem, wyjazdy do miejsc o nim przypominających, a także przygotowanie sztuki.
W Bibliotece Parafialnej im. ks. Jana Czuby można obejrzeć wystawę pamiątek po misjonarzu. Jest tam jego rower, komża, maszyna do pisania, notatki ze studiów, listy, jego dowód osobisty, indeks, pamiątki, które przywoził z misji. Rzeczy były własnością parafii, pochodzą też z domu rodzinnego misjonarza ze Słotowej albo zostały przekazane przez indywidualne osoby, które się z nim przyjaźniły.
Zobacz zdjęcia tutaj: Przygotowania do jubileuszu ks. Jana w Bobowej.
Oficjalnego otwarcia wystawy w połowie października dokonał ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Dzieła Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, a zarazem redaktor książki o ks. Janie Czubie. Niebawem ma się ukazać trzecie jej wydanie.
Ponadto bobowska parafia przygotowała kalendarz misyjny z ks. Janem Czubą, który będzie rozprowadzany w całej diecezji tarnowskiej. Są w nim fotografie misjonarza dotąd nigdzie nie publikowane.
Zobacz film o misjonarzu:
Zostaję na miejscu do końca
Misje Tarnów