Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pierwsze medale KEP za zasługi dla misji dla naszych

Nagrodzeni zostali s. Anna Gurba z Grybowa i ks. Marek Mroczek, proboszcz w Tylmanowej.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” wręczono po raz pierwszy podczas uroczystej gali z okazji 50-lecia działalności Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, która odbyła się 13 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. Ustanowienie nowej nagrody przez przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji bp. Jerzego Mazura spotkało się z olbrzymim zainteresowaniem. Do jej pierwszej edycji zgłoszono aż 108 kandydatów, a dokonało tego 51 podmiotów.

Medalami zostały nagrodzone dwie osoby z diecezji tarnowskiej. Ks. Marek Mroczek, proboszcz parafii św. Mikołaja w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego, dostał medal za szczególne zasługi w udzielaniu pomocy materialnej i finansowej misjom.

Natomiast s. Anna Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej dostała medal w kategorii pomoc modlitewna i duchowa. Nagrodzono ją za nieustanne wspieranie misji cierpieniem oraz gorliwą, codzienną modlitwą. Zakonnica pochodzi z Grybowa, była na misjach w Zambii, gdzie uległa wypadkowi. Od lat porusza się na wózku inwalidzkim.

Pierwsze medale KEP za zasługi dla misji dla naszych   W imieniu s. Anny Gurby medal odebrała jej rodzona siostra – również służebniczka starowiejska. Aleksandra Styruła Ks. Marek Mroczek powiedział, że medal jest zasługą całej parafii i właśnie jej go dedykuje, bo na to zasłużyła. W imieniu zakonnicy s. Anny Gurby, medal odebrała jej rodzona siostra – również służebniczka starowiejska.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przekazał uczestnikom jubileuszowej gali pozdrowienia i gratulacje papieża Franciszka.

W gronie wyróżnionych znaleźli się także m.in. abp Edmund Piszcz, abp Wojciech Ziemba, abp Wiktor Skworc, misjonarka Zofia Kusy, która przez wiele lat pracowała wśród ubogich dzieci w Brazylii, ks. Wacław Kuflewski, misjonarz w Zambii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama