Do muzeum parafialnego w Grybowie wróciły arcydzieła gotyckiej sztuki ze szkoły krakowsko-sądeckiej.
„Święta Zofia z córkami”, „Rodzina Matki Bożej”, przedstawienia dwóch proroków Starego Testamentu oraz ikona Chrystusa Pantokratora wróciły do muzeum parafialnego w Grybowie. Przez lata były złożone w depozycie w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.
- Kiedy odnowiliśmy nasze muzeum, zrodziła się myśl, żeby grybowskie obrazy odzyskać, co po wielu staraniach się udało i dziś możemy się cieszyć ich obecnością - mówi ks. prał. Ryszard Sorota, kustosz grybowskiej bazyliki św. Katarzyny Aleksandryjskiej i sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej.
Odzyskane obrazy są arcydziełami gotyckiego malarstwa tablicowego. - Są przykładem sztuki cechowej ze szkoły krakowsko-sądeckiej - podkreśla Maria Solarz, która na powitanie obrazów przygotowała krótki wykład o malarstwie religijnym średniowiecza.
Radości z odzyskania obrazów nie kryli mieszkańcy Grybowa. Pod arcydziełem przedstawiającym św. Zofię z córkami do wspólnego zdjęcia ustawiły się trzy Zofie.
- Miałyśmy zaszczyt zobaczyć dzisiaj fantastyczny obraz św. Zofii, wysłuchałyśmy perfekcyjnego wykładu. Jesteśmy wdzięczne, że nasz proboszcz, przez wiele lat starając się o powrót tych obrazów do naszego muzeum, zwieńczył te starania dzisiejszą prezentacją - mówi Zofia Czaplińska.
Dla Zofii Kucab obraz patronki przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. - Trochę się tej św. Zofii bałam, bo męczennica, podobnie jak jej trzy córki. Dziś obraz św. Zofii jest dla mnie inspiracją do modlitwy, do zastanawiania się nad tym, jak wychowywać swoje dzieci - mówi uczestniczka prezentacji.