Nowy numer 18/2024 Archiwum

Świątynia Pańska

Starotestamentowe figury Kościoła.

Skoro mowa o „Pierwszej Świątyni”, to można się domyślać, że była i „Druga Świątynia”?

Podczas wygnania babilońskiego, gdy „Świątynia Salomona” leży w gruzach, prorok Ezechiel wygłasza zapowiedź powstania „Nowej Świątyni” (Ez 40 – 44). Choć wspaniała wizja Ezechiela o eschatologicznej świątyni nigdy nie doczekała się realizacji, to niewątpliwie wywarła wpływ kolejno na rekonstrukcję „Pierwszej Świątyni” znaną jako „Świątynia Zorobabela” oraz na architekturę jej rozbudowanej wersji – „Świątyni Heroda”.

Wygnanie babilońskie zakończyło się w 538 r. przed Chr., kiedy to król perski Cyrus wydał dekret zezwalający na powrót do Jerozolimy i odbudowę Świątyni:

„Tak mówi Cyrus, król perski: Wszystkie państwa ziemi dał mi Jahwe, Bóg niebios. I On mi rozkazał zbudować Mu Dom w Jerozolimie w Judzie. Jeśli z całego ludu Jego jest między wami jeszcze ktoś, to niech Bóg jego będzie z nim; a niech idzie do Jerozolimy w Judzie i niech zbuduje Dom Jahwe, Boga Izraela” (Ezd 1,2-3).

Repatrianci przystąpili do restauracji Świątyni Jerozolimskiej, ale „złoty wiek” z czasów Salomona należał już jednak do przeszłości, stąd też przepychem nie dorównywała ona swej poprzedniczce (por. Ezd 3,12-13; Ag 2,3-5). Choć nie obyło się bez trudności, w 515 r. przed Chr. „Świątynia Zorobabela” – zwana także „Drugą Świątynią” – została uroczyście poświęcona:

„Izraelici: kapłani, lewici i reszta wysiedleńców radośnie obchodzili poświęcenie Domu Bożego” (Ezd 6,16).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl