Nowy numer 37/2021 Archiwum

Bóg zesłał natchnienie

Prezentujemy oficjalny hymn V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Efekt modlitwy i wysokiego kunsztu. Będzie z pewnością wyzwaniem dla chórów, organistów i orkiestr.

Słowa hymnu napisała s. Teresa Izworska z klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu, a muzykę skomponował Sebastian Szymański, mieszkający w Limanowej.

– To była dla mnie wielka niespodzianka – mówi s. Teresa o propozycji, by to ona napisała słowa do hymnu. Z taką inicjatywą wyszedł ks. Andrzej Dudek z nadzieją, że będzie to tekst przemodlony i przemyślany.

Najpierw kilkakrotnie przestudiowała tekst listu pasterskiego biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zapowiadającego V Synod Diecezji Tarnowskiej, potem przyszło założenie, by tekst był 5-zwrotkowy.

– Żeby nie zawieść ks. Andrzeja o modlitwie, poszłam z kartką przed Najświętszy Sakrament, usiadłam i spokojnie czekałam, myśląc, że jeśli jest taka wola Boża, to natchnienia przyjdą, a jeśli nie, to ktoś inny napisze i też będzie dobrze – wyznaje.

– Natchnienia przychodziły przez kilka kolejnych dni, ale były tylko myśli, które trzeba było uporządkować w rymy i rytmy, co okazało się też nie takie proste. Myślę, że Pan Bóg to tak zaaranżował, żeby w tym było też trochę wysiłku z mojej strony, nie wszystko gotowe z nieba – dodaje.

Posłuchaj s. Izworskiej:

Świadectwo s. Teresy Izworskiej, autorki tekstu hymnu V Synodu DT
Gość Tarnowski

Muzyka, zdaje się, powstała jeszcze szybciej. Z inicjatywy b.p Jeża z prośbą o jej napisanie zwrócono się do kompozytora S. Szymańskiego mieszkającego w Limanowej, który jest także autorem intrady na otwarcie i zasłonięcie cudownej figury Matki Boskiej Bolesnej w limanowskim sanktuarium.

– Informację o zaproszeniu do napisania kompozycji związanej z V Synodem Diecezji Tarnowskiej otrzymałem w poniedziałek w Wielkim Tygodniu od ks. Wiesława Piotrowskiego z bazyliki limanowskiej. We wtorek napisałem ten utwór, a w środę go oddałem – mówi kompozytor. – Ten utwór pisałem bez zastanawienia się, nie bez koncepcji oczywiście, ale bez analizowania teorii sztuki muzycznej. Chciałem napisać to, co czuję – dodaje.

Posłuchaj efektu:

Sebastian Szymański Za Chrystusem HYMN V SYNODU
Gość Tarnowski

Prawykonanie hymnu powstało w kościele w Sowlinach, a chór utworzyli śpiewacy z ziemi limanowskiej. Takie było też założenie kompozytora, by nie angażować zawodowców i profesjonalistów, co miało oddać założenie zawarte w logo synodu, gdzie Chrystus jest w centrum, a wokół niego różne grupy i stany ludzi.

– Hymn jest piękny – ocenia ks. Dudek, odpowiedzialny za jego powstanie, a zarazem rzecznik komisji przygotowawczej tarnowskiego synodu. Jak zapowiada, utwór będzie towarzyszył oficjalnym wydarzeniom i uroczystym sesjom V Synodu Diecezji Tarnowskiej, ale także niedzielom synodalnym w parafiach.

– Słowa w nim zawarte pozwalają, by był nie tylko pieśnią na wejście, ale po zakończeniu synodu może okazać się, że jest to doskonała pieśń na uwielbienie po Komunii św. Już początkowe słowa hymnu na to wskazują – mówi dodaje liturgista.

Posłuchaj ks. Dudka:

Ks. Andrzej Dudek, liturgista

Na następnej stronie prezentujemy słowa hymnu i ich interpretację ks. Dudka.

Więcej na ten temat zobacz na stronie V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama