Samorządowcy subregionu tarnowskiego połamali się opłatkiem i otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju.
W auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się świąteczne spotkanie samorządowców, przedstawicieli parlamentu, służb konsularnych, służb mundurowych oraz pracowników instytucji publicznych subregionu tarnowskiego. Na spotkanie przybyli także goście z Izraela.
W klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadzili uczestników śpiewem kolęd i pastorałek Alicja Rega, chór GOS.pl i dziewczynki, które wykonały baletowy taniec do muzyki jednej z kolęd.
Spotkanie było okazją do podziękowania samorządowcom za ich pracę, podzielenia się wizjami przyszłości oraz złożenia życzeń i połamania się opłatkiem.
Gościem spotkania był bp Andrzej Jeż. - Odkrywajmy w sobie wielką godność, która jest darem Boga. On stworzył nas na swoje podobieństwo, odkupił przez swojego Syna i uświęca nas mocą Ducha Świętego.
Niech świadomość tej godności wzbudza w nas szacunek dla innych, a także ducha wzajemnej współpracy pomimo różnic wynikających z wieku, doświadczenia czy przynależności do takich lub innych ugrupowań partyjnych.
W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W Małopolsce już zaczęliśmy świętować ten jubileusz - począwszy do małej Stróży, która leży na terenie diecezji tarnowskiej. Mieściła się tam założona w 1913 roku przez Józefa Piłsudskiego pierwsza podchorążówka, która przygotowała do pełnienia służby państwowej wielu znamienitych Polaków.
W sercu Małopolski tętniła wówczas Polska i jej dobro, choć tworzących fundament niepodległości tak wiele różniło.
Ojcowie niepodległości potrafili jednak wznieść się ponad podziały i zbudować dla nas dom, o który powinniśmy wspólnie dbać - mówił do samorządowców bp Jeż.
- Obiecuję, że będę częściej odwiedzał region dawnego województwa tarnowskiego, który rozwija się dzięki pracy samorządów - mówił do zebranych wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
- Samorząd terytorialny to najlepszy projekt wolnej Polski. Dzięki jego realizacji udało się podnieść poziom życia mieszkańców miast i wsi oraz koordynować z sukcesem ich rozwój - podkreślał marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.
- Tarnów jest dumny z tego, że został pierwszym niepodległym miastem w Rzeczpospolitej. Chcemy tę dumę przekuć w troskę o wartości, we wzajemną współpracę, by zrealizować projekt, który podpowiedział nam proboszcz tarnowskiej katedry: „Niech Tarnów będzie pierwszym miastem w Polsce solidarnym w miłości” - przypomniał w przemówieniu prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Wyjątkowym wydarzeniem spotkania było przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju.