Czwarty synod diecezji tarnowskiej zdaje się, że był pierwszym w Polsce, który w swoich pracach, a później dekretach zajął się misjami.
Dziś Kościół tarnowski posyła na misje najwięcej kapłanów. W 11 krajach, w których posługują nasi misjonarze, pracuje 53 duchownych i 4 osoby świeckie. Jesteśmy ofiarni, czego dowodzimy chociażby przy okazji kolędy misyjnej, podejmowanej niemal w każdej parafii. Modlimy się też za misje, bo choć comiesięczne nabożeństwo misyjne nie odbywa się w każdej parafii, to jednak można powiedzieć, że jest powszechne. W ok. 160 istnieją róże Żywego Różańca, wspierające misje duchowo i materialnie.
Skąd ten nasz misyjny duch i kiedy nasza otwartość na misje się zaczęła, wyjaśnia ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji, który od 26 lat szefuje i prowadzi Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej.
Ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji, który od 26 lat szefuje i prowadzi Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej Beata Malec-Suwara /Foto Gość – IV Synod Diecezji Tarnowskiej zdaje się, że był pierwszym w Polsce, który w swoich pracach, a później dekretach zajął się misjami. Już samo hasło synodu "Na obraz Kościoła powszechnego" wskazuje na jego misyjny charakter. Pochodziło bowiem z dekretu misyjnego Soboru Watykańskiego II – zauważa ks. Krzysztof Czermak.
Przypomina, że bp Jerzy Ablewicz brał udział w dwóch sesjach soborowych i zapewne tam nabrał misyjnego ducha.
– IV Synod Diecezji Tarnowskiej zaraz na początku rozdziału o działalności misyjnej stwierdza: "Kościół tarnowski pragnie być wiernym obrazem Kościoła powszechnego, który ze swej natury jest misyjny, przez otwieranie się na sprawy misji we wszystkich dziedzinach duszpasterstwa, wysyłanie misjonarzy i współpracę z nimi" - cytuje wikariusz biskupi ds. misji.
Chociaż statuty synodalne zostały określone w 1986 roku, a więc kilkanaście lat po wyjeździe pierwszych misjonarzy, to znajdujemy w nich nie tylko program misyjnej współpracy w duchu komunii, ale również odbicie kilkunastoletniego doświadczenia diecezji w zaangażowaniu misyjnym na rzecz Kościoła powszechnego.
Choć kilkunastoletnie doświadczenie może się zdawać niewielkie, trzeba wiedzieć, jak wielka była otwartość abp. Jerzego Ablewicza na misje.
– Był pierwszym polskim biskupem diecezjalnym, który odwiedził misjonarzy. Udał się w 1978 roku do Republiki Konga. W sumie na misje posłał 36 księży diecezjalnych – wylicza ks. Krzysztof Czermak.