Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tarnowski kapłan przewodniczącym Naczelnego Sądu Dziennikarskiego

Za jeden z głównych celów stawia sobie odnowienie Kodeksu Etyki Dziennikarskiej.

Ks. dr hab. Michał Drożdż , prof. UPJP II w Krakowie, został przewodniczącym Naczelnego Sądu Dziennikarskiego. Za jeden z głównych celów stawia sobie odnowienie Kodeksu Etyki Dziennikarskiej.

- Ten kodeks nie przystaje do dzisiejszych warunków, zwłaszcza rozwoju technologicznego mediów, nowych wyzwań. Niedawno zostało znowelizowane prawo prasowe, w którym po raz pierwszy dodano przepis, który nosi znamiona klauzuli sumienia. To znaczy, że dziennikarze mogą odmówić działań sprzecznych z etyką dziennikarską. I my w tym duchu również chcemy przepracować Kodeks Etyki Dziennikarskiej - powiedział ks. Michał Drożdż w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

- Respektowanie podstawowych zasad etycznych czyni dopiero z dziennikarzy profesjonalistów. Ja to również w Naczelnym Sądzie Dziennikarskim będę starał się mocno akcentować i do tego przekonywać, żebyśmy nie oddzielali profesjonalizmu warsztatowego od etyczności działań - dodaje.

Jednym z zadań Naczelnego Sądu Dziennikarskiego jest rozpatrywanie skarg na dziennikarzy. Gremium to wydaje orzeczenia o charakterze etycznym. Mogą to być nagany, upomnienia, zawieszenie w prawach członka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich lub usunięcie ze stowarzyszenia. Istnieje też możliwość upublicznienia orzeczenia sądu.

Ks. Michał Drożdż jest teologiem, filozofem, cenionym medioznawcą. Jest autorem artykułów oraz książek z obszaru filozofii nauki, filozofii mediów, teorii mediów, etyki mediów.

Ks. Drożdż jest dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, kierownikiem Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jest konsultorem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, a także delegatem biskupa tarnowskiego ds. mediów oraz przewodniczącym Diecezjalnej Rady ds. Mediów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy