Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościół w Ewangelii św. Marka

Wspólnota uczniów Jezusa. Czy św. Marek pisze o Kościele?

Mistrz wyszedł na górę i przywołał  do siebie Dwunastu uczniów. Św. Marek nie określa, gdzie znajdowała się góra, na którą wyszedł Jezus. Chodzi niewątpliwie o jedno ze wzgórz wznoszące się nad jeziorem Genezaret. Ewangelistę interesuje jedynie to, iż góra jest miejscem, gdzie według ówczesnych przekonań człowiek zbliża się do Boga albo nawet spotyka się z Nim. Chrystus często, w sytuacjach krytycznych, gdy widział, że Jego działalność nie jest właściwie rozumiana, odczuwał potrzebę przezwyciężenia trudności i usuwał się wtedy na szczyty gór albo na miejsca pustynne i modlił się (Łk 5,16). Czynił tak zwłaszcza w decydujących chwilach publicznej działalności. Tak było również w opisywanym przypadku.

Na górze, wraz z Mistrzem, znaleźli się uczniowie. Ewangelista nie wspomina o tym, jak się tam dostali. Jego uwaga skupiona jest na Nauczycielu. Mistrz wezwał do siebie tylko wybranych. A ci poszli za Jego wezwaniem. Odpowiedzieli na nie i dlatego będą należeć do Niego. A Chrystus uczyni z nich apostołów. Ich zadaniem będzie być z Nim, głoszenie Jego nauki oraz wypędzanie złych duchów.

Jezus wybrał dwunastu spośród uczniów. Liczba 12 wykracza daleko poza jej wartość materialną i ma znaczenie symboliczne. Przypomina bowiem dwanaście pokoleń Izraela i wyraża myśl, iż Jezus ma zamiar stworzyć podwaliny nowego Izraela, nowego ludu Bożego. Pierwszy lud Boży składał się z dwunastu pokoleń, które wywodziły się z dwunastu synów Jakuba. Liczba dwanaście w sposób symboliczny oznaczała więc cały naród, lud Boży. Oczekiwano, że kiedyś Bóg wskrzesi i zbierze rozproszone pokolenia Izraela. Jezus spełnił te właśnie oczekiwania, gdy ustanowił dwunastu apostołów. Będą oni „ojcami” duchowymi i dadzą początek nowemu ludowi Bożemu. Właśnie oni będą kontynuować Jego dzieło, gdy zostanie zabity. Owych Dwunastu mężów stanęło później rzeczywiście na czele wspólnoty wyznawców Jezusowych – „nowego” Izraela (por. Dz 1,15-26; Rz 9,6-8). Ich wybór był zatem pierwszym etapem w budowie nowej społeczności Bożej – Kościoła.

« 13 14 15 16 17 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl