Modlitwą, muzyką, biegiem

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - zapraszamy do udziału w zaplanowanych uroczystościach.

 Bochnia

W Bochni, w bazylice św. Mikołaja, Msza św. za żołnierzy wyklętych zostanie odprawiona również 1 marca o godz. 18. Tuż po niej nastąpi przejście pod pomnik gen. Leopolda Okulickiego. W tym dniu kino Regis zaprasza na specjalne seanse filmu o jezuicie, ks. Władysławie Gurgaczu, który był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Jego portret filmowy „Gurgacz. Kapelan Wyklętych” można zobaczyć podczas seansów o godz. 17. i 19.

 Brzesko

W Brzesku żołnierze wyklęci będą wspominani 3 marca. Burmistrz Brzeska oraz Grupa Historyczna ze szkoły podstawowej nr 2 w Brzesku zapraszają do Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku na spektakl „Ja nie mogłem inaczej żyć”.

 Dębica

W Dębicy uroczystości upamiętniające bohaterów walki o niepodległość rozpoczną się3 marca widowiskiem patriotycznym w domu kultury „Kosmos” o godz. 17. Zaś główne uroczystości zostały zaplanowane na niedzielę 4 marca. Rozpoczęcie na Rynku o godz. 10., następnie o 10.30 Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi, ceremoniał patriotyczno-religijny na Cmentarzu Wojskowym rozpocznie się o godz. 12. Organizatorzy planują też Bieg Tropem Wilczym, początek na rynku o 13.00.   

 Dębno

Wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski oraz Młodzieżowa Grupa Teatralna działająca przy Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi zapraszają na spektakl teatralny pod tytułem „Wyklęci”, który odbędzie się w sobotę 3 marca o godz. 17. w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi. Dzień później,  4 marca, zostanie on powtórzony o godz. 17. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie. Przedstawienie ukazuje losy żołnierzy Armii Krajowej - m.in. „Inki”, „Zagończyka” czy pochodzącego z Biadolin Szlacheckich Kazimierza Rzepki „Ognika”.

 Jadowniki

W Jadownikach Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów i 10 kilometrów odbędzie się 4 marca. Od godz. 9 do 11.30 w szkole podstawowej w Jadownikach potrwa wydawanie pakietów startowych i rejestracja zawodników. Biegnący na dystansie 10 kilometrów wystartują o godz. 12. Uczestnicy biegu na 1963 metrów wystartują o 12.10. Wręczenie pucharów i nagród odbędzie się o godz. 14. Z kolei w niedzielę 11 marca zaplanowano uroczystości patriotyczne w Domu Ludowym w Jadownikach. Rozpoczną się one o 17.30. Zaplanowano m.in. występ młodzieży z Jadownik oraz koncert Andrzeja Kołakowskiego, barda, poety, pedagoga, publicysty, działacza opozycyjnego w okresie PRL.

 Koszyce Wielkie

W gminie Tarnów główne uroczystości obchodzone będą 3 marca w Koszycach Wielkich z udziałem wicepremier Beaty Szydło. - Jako mieszkańcy gminy Tarnów powinniśmy być dumni z tego, że i w naszych miejscowościach znajdują się mogiły poległych żołnierzy, m.in. w Woli Rzędzińskiej Bronisława Cielochy ps. „Dąb” i Aleksandra Furmańskiego ps. „Grom” oraz w Zbylitowskiej Górze Jana Jandzisia ps. „Sosna”. Podczas tego wydarzenia będziemy mogli wysłuchać wykładu „Żołnierze Wolnej Polski” dr. hab. Filipa Musiała i koncertu „Muzycznie Szlakiem Niepodległej Polski” w wykonaniu solistów Wojciecha Jackowieca i Elizy Gąsiorowskiej, zespołu Cantus z Zakliczyna oraz chóru Puellae Orantes - informują organizatorzy.

 Limanowa

W Limanowej główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu rozpoczną się 1 marca Apelem Pamięci o 10.15 oraz złożeniem zniczy na mogiłach żołnierzy wyklętych z terenu powiatu. O godz. 11. odprawiona zostanie Msza św. w bazylice pw. Matki Boskiej Bolesnej. Dopełnieniem obchodów będzie spotkanie patriotyczne połączone z koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Consonans z ZS nr 1, które rozpocznie się o godz. 12. w Domu Pielgrzyma w Limanowej. Dla wszystkich uczestników ciepły posiłek w postaci bigosu. Dodatkowo 1 marca o 14.30 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 odbędzie się pokaz filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz”, połączony ze spotkaniem z Bogdanem Wasztylem, współautorem filmu.

 Szczawnica

W Szczawnicy po raz pierwszy odbędzie się Bieg Tropem Wilczym. Organizatorami są Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Ochotniczy Hufiec Pracy. Bieg wystartuje 4 marca. Więcej informacji na stronie ckiw-szczawnica.ohp.pl

 Tarnów

Klub „Gazety Polskiej” w Tarnowie zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się 1 marca o 15.30 Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej „Na Burku”. Po Mszy św. uczestnicy udadzą się na Stary Cmentarz, by przy grobach ośmiu żołnierzy zapalić znicz, złożyć kwiaty i odmówić modlitwę.

Wierzchosławice

Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne Wierzchosławice wraz z partnerami, zaprasza na „III Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc Pułkownika Adama Boryczki”. Bieg został zaplanowany na 9 marca 2018 r. (piątek). Impreza składa się z dwóch części: bieg na 10,3 km oraz Nordic Walking na 6 km. Planowane rozpoczęcie imprezy o godzinie 20.00. w centrum Kultury Wsi Polskiej.
Dystans biegu 10 311 metrów, ma wymiar symboliczny. Jest to liczba dni, która minęła od dnia 6 września 1939 r., kiedy płk. Adam Boryczka wyszedł z domu na wojnę, do 29 listopada 1967, kiedy opuścił komunistyczne więzienie. Zmarł 30 kwietnia 1988 w Warszawie. Spoczął na Powązkach.
Bieg jest organizowany od 3 lat w ramach gminnych uroczystości związanych z Dniem Żołnierzy Wyklętych. Przy okazji biegu organizatorzy starają się na różne sposoby popularyzować postawy patriotyczne oraz wiedzę i treści historyczne na temat Żołnierzy Wyklętych, a w szczególności na temat pochodzącego z Wierzchosławic płk Adama Boryczki.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie „Inicjatywy Społeczne” w Wierzchosławicach, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Wierzchosławice Zbigniew Drąg oraz Starosta Tarnowski Roman Łucarz.
Więcej o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ. Zapisy - TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..