Parafia w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęła 9-miesięczne przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Nabożeństwo, Msza św. za ojczyznę i wykład - tak będzie wyglądał wieczór w każdy pierwszy czwartek miesiąca aż do 11 listopada 2018 roku. W parafialnej wspólnocie w Dąbrowie Tarnowskiej rozpoczęła się nowenna dziewięciu miesięcy przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości.
- W roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości chcemy podkreślić wartość daru, jakim jest wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Aby godnie przeżyć tę rocznicę zapraszamy parafian do wzięcia udziału w dziewięciomiesięcznej nowennie, która będzie się odbywała w każdy I czwartek miesiąca aż do listopada. Myślą przewodnią nowenny są słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. W każdym miesiącu chcemy podjąć i uwypuklić inny temat związany z tą rocznicą. Spotkanie będzie się rozpoczynało o 17.30 od modlitwy różańcowej lub innego nabożeństwa w intencji ojczyzny. Później będzie Msza św., a po niej prelekcja na wyznaczony temat w Domu Katechetycznym - mówi ks. proboszcz Stanisław Cyran.
ks. dr Jan Bartoszek
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Podczas pierwszego spotkania wykład „Droga do odzyskania przez naród polski niepodległości - rola Kościoła” wygłosił ks. dr Jan Bartoszek, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.
- Kościół rozumiał drogę do odzyskania niepodległości przez pryzmat nawrócenia. Dlatego podejmował inicjatywy ewangelizacyjne zmierzające do odnowy religijnej wiernych, akcentował w nauczaniu i dziełach apostolskich potrzebę odnowy moralnej m.in. przez walkę z pijaństwem. Nieoceniona jest edukacyjna i kulturotwórcza rola Kościoła, w którym chroniono język, kulturę i obyczaje polskie. Podkreślić trzeba zaangażowanie kapłanów w działalność społecznikowską przez zakładanie kółek rolniczych, kas zapomogowo-pożyczkowych, bractw, stowarzyszeń. Wielką rolę odegrali święci i błogosławieni czasów zaborów począwszy od abp. Szczęsnego Felińskiego przez Edmunda Bojanowskiego, Bronisława Markiewicza po siostry Ledóchowskie. Niepodległość Polski została wymodlona, wypracowana i wywalczona wspólnym wysiłkiem duchownych i świeckich - podkreślał w wykładzie ks. Bartoszek.
Apel pamięci
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Pierwsze nabożeństwo nowennowe zostało połączone z dąbrowskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Mszy św. z udziałem przedstawicieli parlamentu, samorządu, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół przewodniczył ks. Stanisław Cyran.
Po Eucharystii przy pomniku poległych w obronie ojczyzny odbył się Apel Pamięci. Zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.