Nowy numer 32/2022 Archiwum

Z pasją o małej ojczyźnie

Kiedy Małopolska została ochrzczona, o czym zdecydowała operacja gorlicka i kim był Zbyszek "Bruno" Szulc - opowiada w filmach Marek Kołdras.

W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku odbył się pokaz trzech filmów Marka Kołdrasa zrealizowanych przez studio.pl.

Wieczór z historią regionu zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, a spotkanie z filmem poprowadziła Monika Faron-Miśtak z radia RDN Małopolska.

Chrzest Południa - ZWIASTUN
StudioplTV

Publiczność mogła zobaczyć trzy obrazy dokumentalne z elementami fabularnymi. Pierwszy film „Chrzest Południa” opowiada o faktach, hipotezach i teoriach dotyczących obecności chrześcijaństwa w Małopolsce jeszcze przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I.

O tym, że początki chrześcijaństwa w Małopolsce i na ziemiach diecezji tarnowskiej wiążą się ze św. Świeradem, mnichami iroszkockimi oraz misją cyrylo-metodiańską pisaliśmy TUTAJ.

Operacja15 ZWIASTUN
StudioplTV

„Operacja 15” przybliża widzom historię regionu od Gorlic po Brzesko z okresu I wojny światowej. Tematem filmu jest bitwa gorlicka i cała operacja militarna z nią związana, która należała do największych na wschodnim froncie.

"Gość Tarnowski" obserwował rekonstrukcję bitwy gorlickiej w jej 100 rocznicę. Uroczystości odbyły się w Sękowej. Relację i galerię zdjęć znajdziecie TUTAJ.

Zaraz wracam - Zbigniew Bruno Szulc - zwiastun
StudioplTV

Trzeci wreszcie film opowiada o brzeskim artyście Zbigniewie „Bruno” Szulcu. „Zaraz wracam. Zbigniew „Bruno” Szulc” to próba podsumowania i prezentacji twóczości grafika i satyryka, jednego z najważniejszych brzeskich artystów XX wieku.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama