Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. II

Co łączy św. Piotra i św. Pawła - o tym w najnowszym studium biblijnym. W tym roku wszystkie wykłady są poświęcone tajemnicy Kościoła.

Jakie wątki powtarzają się w tych dwóch narracjach?

Chronologicznie patrząc możemy najpierw wskazać „zapowiedzi męki”. Zapewne pamiętamy, że w każdej z ewangelii synoptycznych odnajdujemy potrójną zapowiedź męki Jezusa. Sam Chrystus zapowiada uczniom, że Jego droga do Jerozolimy zakończy się męką i śmiercią (por. Łk 9,22; 9,44; 18,31). Podobne zapowiedzi spotykamy w przypadku Pawłowej drogi do Jerozolimy. Oczywiście nie są to takie zapowiedzi jak w przypadku Jezusa, bo nie chodzi o ukrzyżowanie, ale jest mowa o pewnym nieznanym przeznaczeniu, może śmierci, ku któremu Paweł zdąża decydując się na drogę do Jerozolimy. I tak, w swojej mowie pożegnalnej w Milecie Apostoł mówi: „A teraz przynaglany Duchem udaję się do Jerozolimy; nie wiem , co mnie tam spotka oprócz tego, że czekają mnie więzy i utrapienia” (Dz 20,22-23). Natomiast w dalszej drodze do Świętego Miasta, w Cezarei Nadmorskiej, Paweł spotyka niejakiego proroka Agabosa, który „wziął pas Pawła, związał sobie ręce i nogi i powiedział: To mówi Duch Święty: tak Żydzi zwiążą w Jerozolimie męża, do którego należy ten pas i wydadzą w ręce pogan” (Dz 21,11). Tak więc widać wyraźnie, że tak jak w passze Jezusa dokonywał się Boże zamysł, tak droga Pawła do Jerozolimy jest dziełem Ducha Świętego, a sam Apostoł świadomie zdąża ku przeznaczeniu, które nie jest do końca określone. Ta świadomość swojej drogi łączy się również w mowami pożegnalnymi, którą to Jezus wygłasza podczas ostatniej wieczerzy (Łk 22-14-38), a Paweł w Milecie żegnając się z Efezjanami i kreśląc swój duchowy testament (Dz 20,17-35).

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl