Nowy numer 3/2021 Archiwum

16 laureatów i 30 finalistów w wojewódzkim konkursie biblijnym

Ewangelia św. Jana jest trudna, ale mamy takich uczniów w naszych podstawówkach, którzy ją świetnie rozumieją.

Tegoroczny Biblijny Konkurs Tematyczny „Z Dobrą Nowiną przez życie” dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego dotyczył Ewangelii św. Jana. Najtrudniejszej, ale mimo to w gronie laureatów znalazło się 16 uczniów z diecezji tarnowskiej, a finalistów mamy ok. 30.

Wysoko uplasował się - jak niemal co roku - Kamil Hajduk z Krynicy-Zdroju, a także Artur Szymański i Anita Zielińska z Nowego Sącza, Augustyn Mikołajczyk z Grywałdu, Amelia Ogar z Wierzchosławic, Kamil Jaje z Bruśnika. Czerech laureatów i finalistów pochodzi z Olesna – Oliwia Bułat i Weronika Bartoń z klasy IV oraz bracia piątoklasista Mikołaj i szóstoklasista Hubert Grzywa.

W Szkole Podstawowej w Oleśnie do konkursu na etapie szkolnym przystąpiło ok. 20 uczniów. Skąd ten zapał? Zdaje się, że duża to zasługa Kółka Biblijnego działającego przy szkole i prowadzonego przez s. Bernadettę Dudek.

- Nie jest łatwo czytać Ewangelię św. Jana, ale siostra podczas spotkań Kółka Biblijnego pomagała nam zrozumieć trudne sformułowania i zwroty - przyznaje laureatka Oliwia, podając przykłady z greki czy hebrajskiego, choć jest dopiero w czwartej klasie.

- Przygotowywaliśmy się do konkursu codziennie od września do marca, spotkania odbywały się trzy razy w tygodniu, a przed etapem wojewódzkim także w sobotę lub w niedzielę, ale zawsze na osłodę trudu dostawaliśmy jakieś smakołyki - dodaje.

Według s. Bernadetty taka zespołowa praca powoduje, że jedni z drugimi dzielą się zdobytą przez siebie wiedzą. Mikołaj brał udział w konkursie drugi rok z rzędu, jego brat Hubert już trzeci raz. - Trzy lata temu konkurs dotyczył Ewangelii św. Łukasza, a rok później - św. Marka, i w obu tych latach byłem laureatem, a teraz jest św. Jana i byłem finalistą - wyjaśnia.

Wszyscy deklarują, że wezmą udział w konkursie także za rok. Nie dla nagród. Te raczej w stosunku do przyswojonej wiedzy są symboliczne. - To doświadczenie na pewno zbliżyło nas do Boga, Pana Jezusa i co tu wiele mówić - czujemy się silniejsi w czytaniu Pisma Świętego - podsumowuje Oliwia.

Zobacz, z jakim testem poradzili sobie uczniowie podstawówki. Znajdziesz go TUTAJ. Można też przy okazji sprawdzić swoją wiedzę z Ewangelii św. Jana.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama