Pierwsza sobota lipca to przedostatni, 8. dzień odpustu tuchowskiego. Upłynął pod hasłem: "Służebnico Ducha Świętego, wspieraj nas w darze pobożności".
Porannej Mszy św. przewodniczył o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR z Torunia, który niebawem rozpocznie posługę we Wrocławiu w charakterze duszpasterza akademickiego. Bezpośrednio po Eucharystii odśpiewane zostały Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. o godz. 7 przewodniczył i kazanie wygłosił o. Józef Szczecina CSsR, misjonarz z tuchowskiego domu.
Dziś do stóp Matki Bożej Tuchowskiej, dziękując za 25 lat posługi kapłańskiej, przybyli na Mszę św. o 9.00 kapłani diecezjalni oraz ojcowie redemptoryści. Uroczystej liturgii przewodniczył oraz słowo Boże wygłosił jubilat, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów - o. Janusz Sok CSsR. Nawiązując do słów z pierwszego czytania: „Znajdzie Mnie ten, kto Mnie szuka”, kaznodzieja zauważył, że człowiek w swoim życiu cały czas czegoś poszukuje. Najistotniejsze natomiast jest to, aby zawsze szukał Tego, który jest dawcą życia i wszelkiego dobra.
Przed uroczystą Sumą odpustową modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne poprowadziły nowicjuszki sióstr służebniczek dębickich. Eucharystii o 11.00 przewodniczył bp Stanisław Salaterski, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który wygłosił również do pielgrzymów, m.in. pracowników kolei i ich rodzin, homilię. Podkreślił nadzwyczajną współpracę Matki Bożej z Duchem Świętym. Kaznodzieja zachęcił wiernych, by naśladowali Maryję w codziennym życiu. Następnie odwołał się do hasła przewodniego dzisiejszego dnia odpustu, definiując pobożność jako serdeczną, radosną więź z Bogiem, chroniącą przed skostnieniem, nadającą sens i charakter naszemu bytowi. Dodatkowo zaznaczył, że odnoszenie się z miłością do ludzi, z którymi żyjemy na co dzień, to również przejaw daru pobożności, danego nam przez Ducha Świętego. Pobożność to wierność Ewangelii. = Chciejmy zatem korzystać z radością, mądrością i roztropnością z daru pobożności danego nam w pełni przez trzecią Osobę Trójcy Świętej w sakramencie bierzmowania - apelował.
Kolejarze w procesji z darami Krzysztof Jasiński Msza św. o 15.00 zgromadziła pielgrzymów, wśród których były przede wszystkim dzieci, członkowie sanktuaryjnej scholi dziecięcej, oraz rodzice ze swoimi pociechami. Eucharystii przewodniczył oraz kazanie wygłosił o. Marek Krzyżkowski CSsR z Krakowa. Kaznodzieja przybliżył zgromadzonym na placu tematykę związaną z darem pobożności, otrzymanym od Ducha Świętego. Duchowny swoją homilię oparł na wielu przykładach, historiach i obrazach, aby dzieci mogły lepiej zrozumieć, czym jest dar pobożności.
Wieczorna Eucharystia zgromadziła pielgrzymów, a wśród nich leśników, myśliwych i pracowników parków krajobrazowych. Głównym celebransem i kaznodzieją Eucharystycznej Ofiary był ks. Stanisław Łukasik z Harklowej, pełniący obecnie funkcję kapelana leśników i myśliwych okręgu krakowskiego. W homilii kaznodzieja przede wszystkim przybliżył wiernym historię związaną z patronem leśników - św. Janem Gwalbertem.
Dzisiaj, z racji pierwszej soboty miesiąca, w ramach wieczoru maryjnego odprawiona została uroczysta modlitwa różańcowa na dróżkach.