Wszyscy spragnieni żywej wody, mocy i światła, potrzebujący uzdrowienia, pocieszenia, wzmocnienia, odnowy powinni wyruszyć na pielgrzymkowy szlak.
Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę w tym roku odbywa się po raz 36., ale sporo w niej będzie nowości.
Jak zauważa ks. Zbigniew Szostak, dyrektor PPT na Jasną Górę, już samo hasło pielgrzymki wiele zwiastuje: "Napełnieni Duchem Świętym budujemy Kościół na wzór Chrystusa".
Konferencje, Eucharystia, postacie dnia, wieczorne apele i codzienna modlitwa będą otwierać na działanie Ducha Świętego, poznanie Go i pozwolenie Mu na to, by mógł w nas działać.
Przewodnikiem duchowym tegorocznego pielgrzymowania jest ks. Remigiusz Recław, jezuita, duszpasterz "Mocnych w Duchu" i grupy Odnowy Charyzmatycznej z Łodzi.
- Ożywieni przez Ducha Świętego i bardziej otwarci w ten sposób na Pana Boga, doznamy wielu łask w wymiarze duchowym, uzdrowień, pocieszeń, wzmocnienia. To będzie się dziać, łącznie z największym cudem, jakim jest wyzbycie się grzechu - zapowiada ks. Zbigniew Szostak.
Co roku słyszy o wielu świadectwach przemiany życia pod wpływem pielgrzymowania, ale świadectwem są już ci, którzy co roku regularnie wyruszają na pielgrzymi szlak.
To ok. 30 proc. pielgrzymów. Następne 30 proc. to ci, którzy na pielgrzymkowy szlak wyruszają okazjonalnie, a kolejne 30 proc. to pielgrzymkowi nowicjusze.
Ks. Zbigniew Szostak uważa, że pielgrzymka jest szansą ożywienia wiary, gdzie poznanie Boga prowadzi do otwarcia się na Niego.
- Wszystko po to, by nie tylko w Boga wierzyć, ale Jemu wierzyć i zawierzyć swoje życie. Takie zawierzenie prowadzi do doświadczenia bliskości Ojca, który chce nam błogosławić, nas umacniać i prowadzić - dodaje kapłan.
Nowością będzie forma przekazu konferencji dnia. Czytanie rozważań pielgrzymkowych zastąpi ich słuchanie. Nagrane w formacie mp3 przez o. Remigiusza Recława będą odtwarzane w drodze. Podobnie przygotowane będą nagrania z postaciami dnia.
Kolejna modyfikacja dotyczy nabożeństwa pokutnego w Trzebniowie w ósmym dniu pielgrzymowania. W tym roku odbędzie się tam Eucharystia z uwielbieniem i dziękczynieniem Bogu.
Już wiadomo o dwóch ślubach, jakie odbędą się na pielgrzymce. Jeden w Zabawie, a drugi w Okulicach.
W PPT wezmą udział osoby spoza diecezji, a także spoza naszego kraju. Grupy zorganizowane przybędą z Węgier, Włoch czy Ukrainy. Będą szli z grupą 21, która już z racji tego, że uczestnikami jej są członkowie wspólnoty Cenacolo, ma iście międzynarodowy skład.
Pielgrzymi wyruszą jak co roku 17 sierpnia z placu Katedralnego, gdzie o 6.30 biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 25 sierpnia, wtedy też wiele osób z diecezji tam przybywa, by ich powitać i z nimi wejść przed tron Matki Bożej.
Zapisy na Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską trwają w parafiach do końca lipca, ale zgłosić swój udział można właściwie do ostatniego dnia, kontaktując się z przewodnikiem danej grupy pielgrzymkowej. A oto oni:
Kliknij w obrazek - poznasz nazwiska wszystkich przewodników grup XXXVI PPT Przy organizacji pielgrzymki bezpośrednio zaangażowanych jest ok. 1500 osób.
- Dziękujemy także wszystkim tym, którzy są poza tym gronem, a także mocno wpisują się w przeprowadzenie pielgrzymki, a więc Policja, osoby, które przyjmują pielgrzymów, duszpasterze, którzy organizują swoje wspólnoty, by nas przyjąć, otwierając swoje domy, kościoły i miejscowości - mówi ks. Zbigniew Szostak.
Od dyrektora PPT na Jasną Górę mamy także gadżety pielgrzymkowe, które niebawem będziemy rozdawać. Bądźcie czujni i odwiedzajcie naszą stronę. Szczegóły wkrótce.
Mamy dla Was pielgrzymkowe gadżety. Jak je zdobyć? Szczegóły już niebawem na naszej stronie Beata Malec-Suwara /Foto Gość