W Limanowej odbyło się XVI Diecezjalne Forum Niepełnosprawnych Ruchowo. Przyjechali m.in. uczestnicy wakacyjnych oaz.
Forum, organizowane przez Stowarzyszenie "Cyrenejczyk", odbywa się w sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Od początku przyjeżdża na nie pani Elżbieta, która z diecezjalnym duszpasterstwem osób niepełnosprawnych ruchowo związana jest od 1989 roku.
- Takie spotkanie jest konieczne, ponieważ dobrze jest choć raz na jakiś czas poczuć radość bycia we wspólnocie, spotkania z innymi. Na co dzień jesteśmy rozproszeni, nie każdy ma też możliwość spotykać się z innymi, dlatego tym bardziej cieszymy się, kiedy możemy wyjść z domu i być razem. Mamy także spotkania comiesięczne w rejonach diecezji, na którym staram się być zawsze - mówi pani Elżbieta.
Mszy św. na rozpoczęcie forum przewodniczył bp Stanisław Salaterski. - Czcimy dzisiaj Matkę Bożą w tajemnicy narodzenia, więc radości, nadziei, przyszłości. W sanktuarium limanowskim możemy tę przyszłość zobaczyć, patrząc na Pietę - Matkę Bolesną, która pochyla się na ciałem Syna. Maryja jest Tą, która na swoich rękach trzyma wszystkich cierpiących, doświadczających krzyża, umierania. Każdy z was, drodzy niepełnosprawni, ma swoje miejsce w tej przestrzeni matczynych rąk, które są dla was pocieszeniem i umocnieniem - mówił w homilii biskup, podkreślając, że tylko syci i zdrowi oburzają się na cierpienie, ale nie mogą go zrozumieć jako planu Boga. - Wy poznajecie go cały czas, ucząc świat pokory wobec tej tajemnicy życia - dodał biskup.
Laureaci nagrody Cyrenejczyk
W spotkaniu wzięła udział dyrektor małopolskiego oddziału PEFRON Marta Mordarska
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Po Mszy św. bp Stanisław wręczył statuetki Cyrenejczyka przyznawane osobom zasłużonym dla duszpasterstwa niepełnosprawnych w diecezji tarnowskiej. Wśród nagrodzonych jest Jan Tabaka z Czarnej k. Tarnowa, który otrzymał srebrną statuetkę.
- Pomagam niepełnosprawnym, ponieważ chcę tym spłacić dług wobec Pana Boga. W czasie wojny uniknęliśmy rozstrzelania tak przez Niemców, jak i przez Rosjan. Życie mojej rodziny zostało ocalone. Z wdzięczności chcę innym służyć - mówi laureat.
Uczestnicy forum, a także wakacyjnych oaz wzięli udział w pielgrzymce dla Kaplicy Łaski, a po powrocie - w pikniku. Gościem tej części spotkania był klerycki zespół muzyczny z Tarnowa.
Bp Stanisław Salaterski (z prawej) i ks. Rafał Słomba
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Obowiązki dyrektora duszpasterstwa osób niepełnosprawnych ruchowo diecezji tarnowskiej pełnił do tej pory ks. Robert Pociecha.
- Od 1 września zastąpił mnie ks. Rafał Słomba, który do niedawna był wicedyrektorem radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, ale wcześniej był związany w niepełnosprawnymi, ponieważ jako kleryk brał udział w naszych wakacyjnych oazach, prowadził je również jako kapłan - mówi ks. Robert.
W tym roku w wakacyjnych rekolekcjach z Bogiem w Kąclowej i Łososinie Górnej wzięło udział 210 osób, w tym niepełnosprawni z Przeworska i Tarnobrzega. - To również spory zastęp księży, kleryków i wolontariuszy, którzy opiekowali się niepełnosprawnymi w czasie oaz - dodaje ks. Pociecha.