W Rajbrocie odbyła się uroczystość jubileuszowa 700. rocznicy lokacji wsi. Parafia powstała tu jeszcze wcześniej, a życie toczyło się już przed narodzeniem Chrystusa.
Trzeba wiedzieć, że istnieje także ścisły związek Rajbrotu z Józefem Piłsudskim, który spędził tu sylwestra 1914/1915 roku. To w budynku miejscowej szkoły wzniesiono pierwszy sylwestrowy toast o wolnej Polsce. Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który go wygłosił, ułani okrzyknęli później "Wernyhorą z Rajbrotu".
Z miejscowością związany jest także Kazimierz Brodziński, który - zdaje się - chętnie uciekał tu z Lipnicy Murowanej na wagary. Chyba każda z osób chodzących tu do szkoły w pierwszej połowie XX wieku z pamięci potrafiła recytować jego "Wiesława".
Perełką tego miejsca jest z kolei stary drewniany kościół z początku XVI wieku - zabytek klasy "0", znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Nosi wezwanie Narodzenia NMP. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Rajbrockiej z XVII wieku. Najcenniejszym jednak zabytkiem jest z pewnością figura Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, znajdująca się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. To jedna z pierwszych i piękniejszych rzeźb z cyklu pięknych Madonn.
O tym, co jeszcze warto w Rajbrocie zobaczyć, i o bogatej historii tego miejsca opowiedzianej przez historyków i znawców Justynę Bodurkę, Mirosława Koralewskiego i Rafała Pajora będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 23 września.