Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wieniec z Poręby Radlnej zdobył nagrodę prezydenta

W konkursie towarzyszącym dożynkom prezydenckim w Spale wzięły udział grupy reprezentujące wszystkie województwa.

W Spale zakończyły się dożynki prezydenckie. Głównym wydarzeniem pierwszego dnia uroczystości był konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wzięły w nim udział grupy reprezentujące wszystkie województwa. Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa małopolskiego, przygotowany przez gminę Tarnów, miejscowość Poręba Radlna.

Wieniec z Poręby Radlnej zdobył nagrodę prezydenta   Najpiękniejszy w Polsce tegoroczny wieniec dożynkowy z Poręby Radlnej Eliza Radzikowska-Białobrzewska /KPRP Wieniec został wręczony prezydentowi dzisiaj podczas ceremoniału dożynkowego. Prezydent w wystąpieniu dziękował za wieńce, które rolnicy przygotowali na tegoroczne dożynki.

- Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli - mówił.

Andrzej Duda zaznaczył, że ze względu na wielkie zasługi polskich rolników zdecydował się wraz z Kapitułą Orderu Orła Białego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorować m.in. Stanisława Mierzwę (pochodzącego z Biskupic Radłowskich) i Macieja Rataja (przez jakiś czas przebywał w Uściu Solnym).

Przywołując historię, prezydent wymieniał kolejne formacje chłopów, które przyczyniały się na przestrzeni lat do tworzenia wolnej Polski.

Na koniec Andrzej Duda życzył, by polskie gospodarstwo rolne pozostało gospodarstwem rodzinnym. - Niech polski rolnik przed rzuceniem w ziemię ziarna przeżegna tę ziemię, którą uprawia, tak jak to jest w tradycji polskich ojców. Niech to, co jest u nas wytwarzane na polskiej ziemi, co z niej wyrasta, i co później my jemy, będzie dotknięte troskliwą ręką polskiego rolnika - mówił prezydent.

- Niech Pan Bóg błogosławi Rzeczpospolitą Polską, niech Pan Bóg błogosławi polskim rolnikom! - zakończył.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama