W Gródku nad Dunajcem odbyło się 19 września spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i katecheci ze szkół noszących imię papieża Polaka. - Liczba naszych szkół zmniejszyła się w ostatnim czasie. W związku z reformą, likwidacją gimnazjów, z 82 szkół w naszej rodzinie zostały 72 placówki - informuje Halina Węgrzyn, przewodnicząca Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Spotkanie jest rozpoczęciem kolejnego roku pracy. - Chcemy, by nasze szkoły żyły myślą i nauczaniem Jana Pawła II - mówi ks. prał. Czesław Paszyński, asystent kościelny rodziny.
Uczniowie i nauczyciele z Zabrnia z Haliną Węgrzyn, przewodniczącą diecezjalnej rodziny Grzegorz Brożek /Foto Gość Spotkanie było poświęcone planowaniu pracy rocznej w rodzinie. Obecni na spotkaniu w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym "Arka" w Gródku nad Dunajcem mogli też wysłuchać referatu ks. dr. Bartosza Bąka, który mówił m.in. o wychowaniu do miłości ojczyzny u Jana Pawła II w perspektywie współczesnej, zjednoczonej Europy. - To jest szczególnie obecnie wielkie wyzwanie, bo wielu młodych traci poczucie przynależności do polskiej wspólnoty, traci też poczucie obowiązku wobec ojczyzny. Zdarzyło się kiedyś, że pytałem młodych w szkole o to, co by zrobili, gdyby wybuchał wojna. "Wyjechalibyśmy za granicę". A obowiązek obrony ojczyzny? - dopytywałem. "Mamy przecież armię zawodową, więc niech oni walczą" - opowiadał ks. dr Bąk.
Prelekcja ks. dr. Bartosza Bąka Grzegorz Brożek /Foto Gość Z uczestnikami spotkał się bp Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. - Odbywają się w tym roku w naszych szkołach uroczystości jubileuszowe w związku ze 100-leciem niepodległości. Widzimy Jana Pawła II, osobę uformowaną przez tysiącletnią historię Polski, kulturę, patriotyzm. On tym żył, został ukonstytuowany przez te wydarzenia i mógł głosić wolność w Jezusie Chrystusie - mówił pasterz diecezji tarnowskiej.
Msza św. w kaplicy Dom Rekolekcyjnego "Arka" w Gródku nad Dunajcem Grzegorz Brożek /Foto Gość - Ważne jest, byśmy czerpali z głębi nauczania Jana Pawła II. Ciągle zwracamy uwagę, wspominamy gesty miłości - że przytulił dziecko, spotykał się z każdym. To ważne, ale żeby zrozumieć jego miłość, trzeba wejść w nauczanie. To nadal jest wyzwanie stojące przed nami - dodał bp Jeż.
Oprawę liturgii, jak i program artystyczny oraz prezentację działalności szkoły zaprezentowała społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabrniu koło Szczucina.