Parafia św. Jana Chrzciciela w Łącku zorganizowała sympozjum z okazji 100-lecia niepodległości.
O wydarzeniach 1918 roku na ziemiach polskich mówił Piotr Turek, nauczyciel historii w ZSP w Łącku, absolwent Wydziału Historycznego UJ. Diakon Piotr Turek, pochodzący z Zagorzyna, wygłosił referat o mjr. Józefie Kurasiu działającym na terenie Beskidu Sądeckiego.
Gościem sympozjum był Władysław Piksa, który zakładał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność, był internowany w stanie wojennym i przetrzymywany w Załęży koło Rzeszowa. Za swoją postawę otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.
Bernadetta Wąchała Gawełek i Tymoteusz Demski przedstawili prezentację „Łącko kiedyś a Łącko dziś”. Autorzy prezentacji założyli na FB grupę otwartą „Szperacze łąckiej historii”. Zachęcają internautów do wspólnego odkrywania dziejów swojej małej ojczyzny przez dzielenie się zdjęciami, dokumentami, opisami dawnych obrzędów, opowieściami o interesujących miejscach i ludziach związanych z Łąckiem. Ostatni prelegent Wiesław Prostko mówił na temat „Przyszłość ojczyzny w rodzinie”.
Uczestnicy sympozjum mogli też posłuchać utworów muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej I stopnia w Łącku. Druga część spotkania odbyła się w kościele parafialnym. Chór „Zew Gór” wystąpił z koncertem „Wolnego ludu śpiew”. Śpiewakami dyrygował Marcin Wnęk, a utwory poetyckie recytowali Magdalena Talar i Jan Adamczyk z Domowego Kościoła.