Nowy numer 41/2019 Archiwum

Spotkanie z Niepodległą przejdź do galerii

Parafia św. Jana Chrzciciela w Łącku zorganizowała sympozjum z okazji 100-lecia niepodległości.

O wydarzeniach 1918 roku na ziemiach polskich mówił Piotr Turek, nauczyciel historii w ZSP w Łącku, absolwent Wydziału Historycznego UJ. Diakon Piotr Turek, pochodzący z Zagorzyna, wygłosił referat o mjr. Józefie Kurasiu działającym na terenie Beskidu Sądeckiego.

Gościem sympozjum był Władysław Piksa, który zakładał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność, był internowany w stanie wojennym i przetrzymywany w Załęży koło Rzeszowa. Za swoją postawę otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyż Wolności i Solidarności przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Bernadetta Wąchała Gawełek i Tymoteusz Demski przedstawili prezentację „Łącko kiedyś a Łącko dziś”. Autorzy prezentacji założyli na FB grupę otwartą „Szperacze łąckiej historii”. Zachęcają internautów do wspólnego odkrywania dziejów swojej małej ojczyzny przez dzielenie się zdjęciami, dokumentami, opisami dawnych obrzędów, opowieściami o interesujących miejscach i ludziach związanych z Łąckiem. Ostatni prelegent Wiesław Prostko mówił na temat „Przyszłość ojczyzny w rodzinie”.

Uczestnicy sympozjum mogli też posłuchać utworów muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej I stopnia w Łącku.  Druga część spotkania odbyła się w kościele parafialnym. Chór „Zew Gór” wystąpił z koncertem „Wolnego ludu śpiew”. Śpiewakami dyrygował Marcin Wnęk, a utwory poetyckie recytowali Magdalena Talar i Jan Adamczyk z Domowego Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL