Nowy numer 42/2019 Archiwum

Św. Jadwiga od 10 lat patronką Dębicy

Było to pierwsze miasto w diecezji tarnowskiej, dla którego decyzją Ojca Świętego ustanowiono orędowniczkę przed Bogiem.

Dziś, 28 grudnia, mija 10 lat od uroczystości nadania patronatu św. Jadwidze Śląskiej nad Dębicą. Z tej okazji o godz. 18 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele pw. św. Jadwigi w intencji wszystkich mieszkańców Dębicy z udziałem rady oraz władz miasta Dębicy. Zaproszeni do modlitwy są wszyscy dębiczanie.

Ogłoszenie św. Jadwigi Śląskiej patronką Dębicy odbyło się dokładnie 10 lat temu podczas uroczystej sesji rady miejskiej.

- To historyczny dzień dla mieszkańców i władz samorządowych - mówił wtedy ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc w homilii wygłoszonej w kościele pw. św. Jadwigi.

Przypomniał, że ustanowienie św. Jadwigi patronką miasta ma duże znaczenie religijno-społeczne. - Zyskujecie przywilej, aby przez pośrednictwo świętej Jadwigi zwracać się do Boga w waszych intencjach, a przede wszystkim w sprawach waszego miasta, które już dawno, bowiem od 650 lat związało swoje dzieje z świętą Jadwigą - mówił wtedy do dębiczan bp Wiktor Skworc.

Hierarcha podkreślał także, że życiorys św. Jadwigi ukazuje, jak wiele może zmienić jeden człowiek - kobieta mocna Bogiem. Dlatego wskazywał, że ludzie władzy mogą uczyć się od św. Jadwigi służby społeczeństwu, przestrzegania kompetencji, prawości i rzetelności. Ludzie biznesu mogą uczyć się społecznej odpowiedzialności za środowisko i człowieka, który w nim żyje, wspierając akcje charytatywne, kulturalne czy edukacyjne, traktując przede wszystkim sprawiedliwie pracowników, respektując ich prawa.

- Życzę, aby odtąd mieszkańcy Dębicy, razem z władzami samorządowymi, tworzyli civitas Dei; miasto Boże, w którym respektowane są prawa Boga i prawa człowieka; w którym rządzi prawo miłości i, jako naczelna, zasada dobra wspólnego - dodał bp Wiktor Skworc.

Dzieje kultu św. Jadwigi wiążą się ściśle z historią Dębicy. Ogłoszenie jej patronką miasta zbiegło się z kończącymi się wtedy obchodami 650. rocznicy jego lokacji. Kościół św. Jadwigi jest najstarszym zabytkiem miasta. Budowany był w latach 1558-1650. Wewnątrz znajduje się m.in. późnobarokowy ołtarz główny (XVIII w.) z obrazem św. Jadwigi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL