Nowy numer 2/2021 Archiwum

Ulicami naszych miast i wsi przejdą Orszaki Trzech Króli

Największe odbędą się w Nowym Sączu, Tarnowie, Mielcu, Dębicy czy Brzesku. Gdzie jeszcze?

Najstarszy na terenie diecezji tarnowskiej Orszak Trzech Króli organizowany jest w Tarnowie. 6 stycznia przejdzie ulicami miasta po raz 12! Od początku w jego przygotowanie włączają się uczniowie VII LO w Tarnowie. Rozpoczęły się w inicjatywy ówczesnego katechety w tej szkole bernardyna o. Zenona Burdaka. Od kilku lat z młodzieżą przygotowuje je obecny katecheta w VII LO ks. Łukasz Matyka, wikariusz parafii katedralnej.

Orszak wyruszy ok. godz. 13 z pl. Katedralnego, bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12 celebrowanej w katedrze przez bp. Andrzeja Jeża, i przejdzie przez Rynek a następnie ulicami: Wekslarską, Bramą Pilzneńską, Wałową, Targową, Bernardyńską. Zakończenie planowane jest w ogrodzie oo. Bernardynów wspólnym kolędowaniem, które współorganizuje Rada Osiedla Starówka.

Na uczestników czekają śpiewniki oraz korony, ale organizatorzy zachęcają do przygotowania własnych strojów, które będą wprost nawiązywały do przeżywanej uroczystości.

Wiele miejscowości, także Tarnów, włącza się ogólnopolską organizację Orszak Trzech Króli, która tak zachęca do wzięcia udziału w tym radosnym, barwnym i rodzinnym wydarzeniu:

Spotkajmy się na Orszaku Trzech Króli - 6 stycznia 2019
Orszak Trzech Króli - oficjalny kanał

 

Trzej Królowie i mieszkańcy Nowego Sącza już po raz siódmy pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą w darze mirrę, kadzidło oraz złoto. VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli wyruszy z parkingu przy ul. Gwardyjskiej (postój taksówek bagażowych) w niedzielę, 6 stycznia o godz. 10.35. Otworzy go Gwiazda Betlejemska z chorągwiami oraz paziowie i giermkowie z darami. Za nimi pojadą bryczką główni aktorzy widowiska: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie (wcielą się w nich Jan Kożuch, Czesław Sarota i kleryk z Kamerunu).

Ulicami naszych miast i wsi przejdą Orszaki Trzech Króli   W Nowym Sączu w pochodzie uczestniczy św. Małgorzata Janina Polakiewicz Pochód pójdzie ul. Lwowską w kierunku Rynku. Pierwszy przystanek zaplanowano na wysokości kamienicy na roku ulic Lwowskiej i św. Małgorzaty. Kolejnym przystankiem będzie Dom Gotycki. Patronka miasta, św. Małgorzata (Anna Kożuch) w towarzystwie dwóch mieszczan wygłosi z okna do sądeczan orację.

Zwieńczeniem pochodu będzie wręczenie darów nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Nowosądecki Pokłon zakończy „Pastorałka sądecka” autorstwa Jerzego Masiora i Aleksandra Porzucka. Po zakończeniu orszaku zapraszamy do bazyliki na Mszę św. o godz. 12. Na niej będzie także zakończenie Kolędy Misyjnej, podczas której mali kolędnicy uzbierali 14 070 zł na misje.

W Mielcu Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz trzeci. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele Ducha Świętego o godz. 10.30, a po niej rozpocznie się formowanie Orszaku i przemarsz ulicami Sienkiewicza, Mickiewicza i Kościuszki na tereny zielone przy bazylice Św. Mateusza, gdzie będzie miał miejsce uroczysty pokłon Trzech Króli Dzieciątku Jezus, a także występy chórów, zespołów i wspólne kolędowanie. Uczestnicy marszu otrzymają korony w trzech kolorach, odpowiadające poszczególnym kontynentom: Europy, Azji i Afryce, naklejki oraz śpiewniki. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania całe rodziny.

Ulicami naszych miast i wsi przejdą Orszaki Trzech Króli   Ubiegłoroczni mieleccy trzej królowie Beata Malec-Suwara /Foto Gość W Dębicy Orszak Trzech Króli organizowany jest po raz szósty. Hasłem przewodnim są słowa: "Odnowi oblicze ziemi". Odbędzie się on po Mszy św. o godz.12 w kościele Ducha Świętego. Start z placu przed kościołem około godz. 13. Orszak przejdzie ulicami Chopina, Nosala, Sobieskiego do Rynku, gdzie Trzej Królowie i mieszkańcy złożą pokłon Świętej Rodzinie. Orszak organizuje Starostwo Powiatowe przy wsparciu: Urzędu Miejskiego, Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej oraz Stowarzyszenia im. Edmunda Bojanowskiego "Dobroć".

Ulicami naszych miast i wsi przejdą Orszaki Trzech Króli   Ubiegłoroczny Dębicki Orszak Trzech Króli Beata Malec-Suwara /Foto Gość Także po raz szósty organizowany jest Brzeski Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się o 11.30 na pl. Kazimierza Wielkiego. W czasie Orszaku odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

W Biadolinach Mszą św. o godz. 14 w kościele parafialnym rozpocznie się II Orszak Trzech Króli z udziałem kolędników misyjnych, organizowany przez miejscowy oddział Akcji Katolickiej. Po Eucharystii mieszkańcy wyruszą barwnym korowodem do szkoły w Biadolinach Szlacheckich. Tam uczestników czekać będzie kolędowanie przy ciepłej herbacie i kołaczach.

W Bielczy Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30, po niej przy śpiewie kolęd mieszkańcy wyruszą do Kaplicy na Góry. Proboszcz zaprasza wszystkich parafian do udziału i założenia na tę okoliczność królewskich strojów, a już co najmniej korony na głowę.

W Bobowej Orszak Trzech Króli organizuje miejscowy burmistrz i lokalne Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity. Wyruszy on o godz. 14 z placu obok Szkoły Podstawowej nr 1 w Bobowej. Podczas przemarszu będą śpiewane kolędy animowane przez chór parafialny i orkiestrę.

W Borowej k. Pilzna Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. o godz. 10, a po niej rusza spod kościoła, przystając przy kolejnych scenach. Zapraszamy.

W Brunarach Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 10.45 przy remizie OSP. Jak w wielu parafiach, tak i tu świętowany jest Misyjny Dzień Dziecka, a na Sumie odbędzie się zakończenie kolędy misyjnej.

W Brzozowej uroczysty przemarsz Trzech Króli wyruszy o godz. 9.45 z dolnej Brzozowej (koło państwa Mędrków), z Policht i z Brzozowej górnej (z Wyszczekańca). Spotkają się na skrzyżowaniu drogi głównej z drogą na Polichty. Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego, około 10.30, uczestnicy pochodu, śpiewając kolędy przy akompaniamencie kapeli, przejdą do kościoła w towarzystwie barwnie przebranych dzieci i dorosłych, bryczek i jeźdźców konnych. Królowie wraz z orszakiem dotrą do kościoła, gdzie powitani przez księdza proboszcza oddadzą hołd Dzieciątku Jezus, a potem rozpocznie się uroczysta Suma.

Chorzelów wyruszy Orszakiem Trzech Króli po Mszy św. o godz. 12.30. Podczas pochodu odgrywane będą scenki z jasełek. Uczestników prosi się, by ubrali się o królewskie stroje.

W Ciężkowicach w Orszaku Trzech Króli uczestniczyć będzie Bractwo Kurkowe. Uczestnicy zbierają się o godz. 10.30 w trzech miejscach: na parkingu Urzędu Gminy, na placu szkolnym Zespołu Szkół i na parkingu Ośrodka Zdrowia w Ciężkowicach. W programie przemarsz do rynku i spotkanie Trzech Króli, rozmowa z Królem Herodem oraz przemarsz do kościoła na Mszę św. z intencji Bractwa Kurkowego, która rozpocznie się o 11.30. Po Mszy św. w kościele odbędzie się koncert Orkiestry Dętej OSP.

W Grybowie po raz trzeci organizowany jest Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się na rynku o godz. 14.

Parafia w Krużlowej zaprasza wszystkich czcicieli Dzieciątka Jezus do wzięcia udziału w procesji Trzech Króli. Orszak” Mędrców ze Wschodu”, poprzedzony inscenizacją bożonarodzeniową, wyruszy o godz. 10.30 z placu przed Szkołą Podstawową w Krużlowej i zaprowadzi wszystkich do kościoła na Mszę św., która rozpocznie się o godz. 11. Będzie to zarazem Misyjny Dzień Dzieci i zakończenie kolędy misyjnej.

W Święto Trzech Króli po Mszy św. o godz. 10.30 uroczysty Orszak Trzech Króli wyruszy z kościoła zdrojowego w Krynicy. Zaprowadzi uczestników na krynicki deptak. W Pijalni odbędzie się wspólne kolędowanie.

W Limanowej Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 9.45 z placu obok ronda na ul. Matki Boskiej Bolesnej w kierunku Rynku. Tam o godz. 10.00 zaprezentowana zostanie krótka inscenizacja, a następnie odbędzie się wspólny przemarsz do bazyliki na Mszę św. o godz. 10.30. Podczas tej Eucharystii dzieci zostaną przyjęte do Diecezjalnego Dzieła Misyjnego.

Łącko: Orszak Trzech Króli wyruszy z Rynku o godz. 11.00. Ok. 11.30 w kościele poszczególne grupy oddadzą pokłon Panu Jezusowi. Po Mszy świętej o godz. 12.00 odbędzie się konkurs dla kolędników misyjnych na najpiękniejsze kolędnicze przebranie. W tym dniu w budynkach gospodarczych przy plebanii będzie możliwość zwiedzania „żywej szopki”.

Pochód Trzech Króli odbędzie się także w Targowisku (parafia Łężkowice), organizowany przez Radę Sołecką, Szkołę Podstawową oraz Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Targowisko. Rozpocznie się Mszą św. w kaplicy o 14:30, a następnie uczestnicy uformują orszak i udadzą się do WDK na jasełka oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

W Łoniowej nie będzie orszaku, ale pasterka przed uroczystością Trzech Króli w sobotę 5 stycznia o godz. 20.00. Dlaczego tak? - Chociażby z tej racji, że nasza parafia ma ducha misyjnego. A w tym dniu wspieramy i modlimy się za Dzieło Misyjne Kościoła - tłumaczy proboszcz, który co roku przygotowuje osobiście dla parafian mieszankę kadzideł, które na Trzech Króli wraz z kredą w Kościele się błogosławi. Pasterka rozpocznie się Mszą św. o godz. 20. Młodzież przygotowała dla uczestników niespodzianki. W pasterce weźmie udział także Zespół Muzyczny z Gwoźdźca.

W Mikołajowicach w najbliższą niedzielę 6 stycznia po Mszy św. popołudniowej, czyli ok. 16.45 odbędzie się pierwsze od wielu lat w historii parafii "Uwielbienie Dzieciątka Jezus" ze wspólną modlitwą i wspólnym kolędowaniem. Pokłon Dziecięciu oddadzą poszczególne grupy parafialne.

W Nowej Jastrząbce tradycyjny pochód Trzech Króli rozpocznie się o godz. 11 przed kościołem Matki Bożej z Guadelupe.

Ołpiny: Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 10.30 ze szkoły do ośrodka zdrowia i przejdzie do kościoła na Mszę św. o godz. 11. Po niej wszyscy uczestnicy zaproszeni są do domu kultury w Ołpinach na montaż słowno-teatralny o Bożym narodzeniu - w wykonaniu młodzieży z Szerzyn, Ołpin i Czermnej.

Piwniczna: Po Mszy św. o godz. 15 nastąpi przemarsz świąteczno-kolędowego orszaku z Trzema Królami na czele do hali sportowej, gdzie w ramach „IX Kolędowania Małemu Bacy” odbędzie się m.in. polsko-słowackie kolędowanie, pokłon pasterzy i Trzech Króli oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołu regionalnego „Dolina Popradu” i „Małych Piwnicoków”.

Pleśna: Centrum Kultury oraz Rada Parafialna w Pleśnej zapraszają wszystkich mieszkańców do udziału w corocznym Pochodzie Trzech Króli. Orszak do kościoła parafialnego w Pleśnej wyruszy spod centrum wsi. Rozpoczęcie o godz. 11 na placu obok Urzędu Gminy.

Podegrodzie: Na Orszak Trzech Króli zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła. Wyruszy on spod remizy OSP w Stadłach o godz. 10.15 na uroczystą Mszę św. o godz. 11 do kościoła parafialnego.

Poręba Radlna: Orszak Trzech Króli wyruszy o 10.40 spod szkoły do kościoła, gdzie o godz. 11 rozpocznie się Msza św.

Przecław: 6 stycznia o godz. 12.30 na Rynek w Przecławiu przybędzie Orszak Trzech Króli. Tam odbędzie się przemarsz z koronami, złożenie symbolicznego pokłonu przed Dzieciątkiem Jezus oraz wspólne kolędowanie.

Ptaszkowa: Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 10.40 z parkingu przy OSP, by uroczyście wejść do kościoła. Podczas Mszy św. odbędzie się posłanie kolędników misyjnych do domów parafii.

W parafii św. Kazimierza w Radgoszczy Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 9.50 pod dzwonnicą. Zaproszeni są na niego mieszkańcy w królewskich szatach i koronach.

Siemiechów: na Mszę św. o godz. 9 przybędą do tamtejszego kościoła prawdziwi Trzej Królowie, by pokłonić się Jezusowi w żłóbku i złożyć Mu dary. Parafianie przywitają ich uroczyście przed kościołem. Po Mszy świętej będą rozdawać poświęcone kadzidło i kredę oraz słodycze dla dzieci. Będzie można zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Stary Sącz: burmistrz Jacek Lelek serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców gminy do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli. "Dołącz do korowodu, ubierz się w odpowiedni dla siebie kolor, załóż koronę, zaproś rodzinę i przyjaciół. Idźmy razem" - zachęca. Na rynku spotkają się trzy korowody: żółty z parafii św. Elżbiety, czerwony z parafii Bożego Miłosierdzia i zielony z Barcic/Popowic/Cyganowic/Przysietnicy. W programie: * Msza o 10:00 w kaplicy na osiedlu Słonecznym; * po Mszy przemarsz ul. Braterstwa Ludów i 11 Listopada; * spotkanie korowodów z różnych stron świata na Rynku; * przemarsz na dziedziniec Klasztoru Klarysek; * jasełka i poczęstunek

Staszkówka: tu Orszakowi i Mszy św. o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp. Leszek Leszkiewicz, który odbywa w tej parafii wizytację.

Szczawnica: w uroczystość Objawienia Pańskiego przed południem ulicami miasta przejdzie VII Szczawnicki Orszak Trzech Króli. Jego organizatorami są Akcja Katolicka, Urząd Miasta i Gminy, Teatr Amatorski oraz Związek Podhalan. Wszyscy chętni - mieszkańcy i kuracjusze - zaproszeni są do udziału. Orszak rozpocznie się w Parku Dolnym, koło altanki około godz. 11.15. Obowiązkowe ubranie się „po królewsku” albo o włożenie strojów regionalnych lub kolędniczych. Dla pozostałych Akcja Katolicka przygotowała papierowe korony. O godz. 11.20, po modlitwie, śpiewając kolędy orszak przejdzie do kościoła na Mszę św. o godz. 12.

Szczucin: Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 10.15 na Rynku. Wyruszy o godz. 10.30 i ulicami Wolności, Mickiewicza, Zajezierze i Rudnickiego dojdzie do kościoła, gdzie rozpocznie się Msza św. Uczestników zachęca się, by ubrali stroje królewskie, pasterskie, anielskie. W tym dniu nie powinno zabraknąć koron na głowach. Druga część Orszaku to Koncert Laureatów Festiwalu „Kolęda hej!” od godz. 15.00 na Hali Widowiskowo – Sportowej.

Tuchów: w uroczystość Objawienia Pańskiego odbędzie się II Tuchowski Orszak Trzech Króli pod hasłem: Odnowi oblicze ziemi w nawiązaniu do 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Orszak rozpocznie Mszą św. o godz. 10 w kościele św. Jakuba w Tuchowie. Następnie przejdzie ulicami miasta na sanktuaryjny dziedziniec. Orszak zakończy się koncertem kolęd w wykonaniu sanktuaryjnego chóru ok. godz. 13.00 w bazylice.

Tymbark: Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 9.30 przy bibliotece i wyruszy do kościoła na Mszę św. o godz. 10.00, podczas której nastąpi uroczyste zakończenie kolędy misyjnej. Po Eucharystii przemarsz na rynek i rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy strój kolędnika misyjnego.

Wierchomla Wielka: Orszak Trzech Króli rozpocznie się po Mszy św. o 10 i wyruszy do krzyża na tzw. Popówce.

Wietrzychowice: tu odbędzie się pierwszy Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się o godz. 10.30 przy szkole, gdzie uczestnicy otrzymają korony, a następnie trzej królowie poprowadzą go na uroczystą Mszę św. do kościoła. Na schodach oddadzą pokłon Dzieciątku i Bożej Rodzinie.

Zaczarnie: Korowód z Mędrcami rozpocznie się naprawdę wcześnie, bo już od godz. 8.30 mieszkańcy będą gromadzić się na placu przy remizie OSP w Zaczarniu. Stąd wyrusza do kościoła.

Zakliczyn: orszak wyruszy z trzech stron miasta, by spotkać się na zakliczyńskim rynku. Orszak "europejski" (kolor niebieski) wyruszy o godz. 13 sprzed kościoła MB Anielskiej, orszak "afrykański" (kolor czerwony) sprzed Szkoły Podstawowej o godz. 13.10 oraz ostatni - orszak "azjatycki" (kolor żółty) sprzed kościoła św. Idziego Opata o godz. 13.20.

Zgłobice: Pochód Trzech Króli rozpocznie się o godz. 10.25 przy Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Zgłobicach, od strony ul. Długiej, skąd wyruszy do kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama