Nowy numer 3/2019 Archiwum

Nie mówcie o Maryi, Rycerstwie Niepokalanej i św. Maksymilianie, jeśli was o to nie pytają przejdź do galerii

Żyjcie tak, żeby was o to pytali. 10 lat MI w par. św. Jakuba w Brzesku.

Biskup Stanisław Salaterski przewodniczył w sanktuarium św. Jakuba w Brzesku Mszy św. z okazji 10. rocznicy reaktywacji Rycerstwa Niepokalanej w najstarszej parafii w mieście.

Eucharystię koncelebrowali m.in. prezes Narodowego Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce o. Stanisław M. Piętka OFMConv z Niepokalanowa, diecezjalny asystent MI ks. dr Stanisław Bilski z Tarnowa oraz kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku ks. prał. Józef Drabik. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele MI z diecezji tarnowskiej wraz z pocztami sztandarowymi.

Biskup Salaterski zwrócił uwagę, by członkowie Rycerstwa naśladowali Maryję w Jej pokorze. - Nie wynośmy się nad drugich, myśląc, że inni nie modlą się tyle, co my. Bywa, że czasem jest ktoś tak doskonały, że nie da się z nim wytrzymać. Rycerze Niepokalanej powinni dawać przykład pokory w naśladowaniu Matki Bożej, idąc drogą św. Maksymiliana, który, choć wykształcony, znający się na wielu sprawach, obyty w świecie, potrafił tak się umniejszyć, by tylko Niepokalaną było widać - mówił kaznodzieja.

  Bp Stanisław Salaterski
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
Biskup zachęcił rycerzy do wspierania kapłanów w ich posłudze. - Wspomagajcie ich modlitwą, ale i włączaniem się w życie waszych wspólnot parafialnych, aby wspólnie dźwigać odpowiedzialność za zbawienie ludzi. Nie wystarczy wpis do kroniki, że grupa Rycerstwa Niepokalanej w parafii powstała, że liczy tylu i tylu członków, że grupa ma sztandar, który dumnie nosi na procesjach, ale poza tym nikt nie widział ani nie słyszał, by członkowie Rycerstwa w cokolwiek się angażowali. To oczywiście przestroga, ponieważ wielu rycerzy Niepokalanej aktywnie uczestniczy w życiu parafii - podkreślał bp Salaterski.

Na zakończenie Mszy św. o. Piętka, w imieniu Narodowego Stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce, wręczył ks. prał. Drabikowi medal "Zasłużony dla Rycerstwa Niepokalanej".

  O. Stanisław M. Piętka wręcza medal "Zasłużony dla Rycerstwa Niepokalanej" ks. prał. Józefowi Drabikowi
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Rzadko, bo dwa, trzy razy w roku, ten medal jest przyznawany. Cieszę się, że mogę go wręczyć, ponieważ jest to znak żywotności Rycerstwa i kapłańskiej gorliwości w szerzenie czci dla Niepokalanej. Na świecie jest ponad 4 mln rycerzy Niepokalanej, ponad 2 mln w Polsce. Rycerstwo Niepokalanej w diecezji tarnowskiej należy do najliczniejszych w kraju. Zawsze na rycerzy z tej diecezji można liczyć! - mówił o. Piętka.

Franciszkanin przypomniał rycerzom o zadaniach apostolskich na nowy, 2019 rok. - Nie opowiadajmy o Bogu, Niepokalanej, św. Maksymilianie i Rycerstwie Niepokalanej, jeśli ludzie nas o to nie pytają. Żyjmy tak, by nas o to zaczęli pytać! Pamiętajmy, że ile razy chodzi o zbawienie czyjejś duszy, zawsze powinniśmy być gotowi do modlitwy i cierpienia w tej intencji. Czyńmy to, zwłaszcza w tym roku, w mocy Ducha Świętego - dodał o. Piętka.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy