Stanisław Wyspiański, artysta wszechstronny

Urodził się 150 lat temu. Wielkim poetą był, napisał jednak krzywdzącą dla Gręboszowa "Klątwę".

Twórcy Szlaku Stanisława Wyspiańskiego w Małopolsce podkreślają związki poety, dramaturga i malarza z Krużlową, gdzie jeszcze jako student w 1889 roku pod opieką prof. Władysława Łuszczkiewicza odbył podróż inwentaryzacyjną na Sądecczyznę.

W Krużlowej odnalazł gotycką figurkę Pięknej Madonny z Dzieciątkiem, datowaną na ok. 1410 rok. Dziś figura ta znajduje się w pałacu biskupa Erazma Ciołka - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Piękna Madonna z Krużlowej - fragment rzeźby   Piękna Madonna z Krużlowej - fragment rzeźby
AUTOR / CC 3.0
Drugą miejscowością są Konary koło Tarnowa. Tutaj Wyspiański spędził wraz z rodziną wakacje w 1898 roku. Była to rodzinna wieś jego przyszłej wówczas żony, Teofili Pytko. Wyspiańscy powrócili tam w sierpniu 1900 roku. W tym czasie Stanisław malował portrety.

Mało kto dzisiaj wie, że jako dramatopisarz Wyspiański napisał m.in. „Klątwę”, w której opisał wydarzenia „dziejące się w Gręboszowie, wsi niedaleko Tarnowa”. Była to sztuka niezwykle krzywdząca dla miejscowego proboszcza ks. Kahla. Wydarzenia okazały się zmyślone, a kanwa sztuki została zbudowana na pomieszaniu legendy i oszczerstwa. Szeroko opisywaliśmy ten „podwójny” dramat w numerze 27 „Gościa Tarnowskiego” w 2013 roku:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..