Po raz pierwszy w historii rocznica poświęcenia tarnowskiej katedry była obchodzona 29 stycznia. Wprowadzeni do kapituły zostali także nowi kanonicy.
Wprowadzenia nowych kanoników honorowych ks. Grzegorza Rzeźwickiego, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie, i ks. Grzegorza Zimonia, kapelana biskupa tarnowskiego, do kapituły katedralnej w Tarnowie dokonał jej prepozyt ks. infułat Władysław Kostrzewa podczas nieszporów, które poprzedziły uroczystość rocznicy poświęcenia bazyliki katedralnej. On także nałożył im dystynktoria - krzyże kanonickie i pierścienie.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Koncelebrowali abp Henryk Nowacki, bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz oraz grono kanoników kapituły katedralnej w Tarnowie na czele z jej prepozytem. Obecni byli także prepozyci kapituły bocheńskiej, wojnickiej i mieleckiej, kapitułę limanowską reprezentował jej archidiakon ks. Jerzy Zoń. Modlitewną wspólnotę tworzyli również kapłani, diakoni i alumni z Wyższego Seminarium Duchownego, księża z Kurii diecezjalnej, Wydziału Teologicznego i innych instytucji diecezjalnych, proboszczowie z parafii miasta Tarnowa oraz dekanatu Tarnów-Południe, siostry zakonne i wierni.
Mszy św. w rocznicę poświęcenia tarnowskiej bazyliki katedralnej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż, a koncelebrowali abp Henryk Nowacki, bp Władysław Bobowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz oraz licznie zgromadzone duchowieństwo Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Dekretem z 5 maja 2018 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dokonała zmiany daty obchodzonej rocznicy poświęcenia bazyliki katedralnej w Tarnowie z 22 października na 29 stycznia. Zmiana ta została podyktowana odkryciem dokumentów, które poświadczają, że 28 stycznia 1663 roku sufragan krakowski bp Mikołaj Oborski dokonał konsekracji trzech ołtarzy w kolegiacie tarnowskiej, z których główny dedykowano Matce Bożej, zaś boczne kolejno - św. Karolowi Boromeuszowi oraz rozesłaniu apostołów - tłumaczył w czasie uroczystości proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Nita.
- Biorąc pod uwagę ówczesne przepisy liturgiczne, może to świadczyć o konsekracji lub obrzędzie rekonsekracji kościoła katedralnego. Z uwagi na to, że obecnie pod datą 28 stycznia jest wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, Kongregacja wyraziła zgodę, aby rocznica poświęcenia świątyni została wpisana w pierwszym wolnym dniu liturgicznym, czyli 29 stycznia, i tak dzisiaj po raz pierwszy w tym dniu obchodzimy uroczystość rocznicy poświęcenia bazyliki katedralnej w Tarnowie - dodał.
Pasterz Kościoła tarnowskiego w czasie homilii tłumaczył, czym jest dla diecezjan katedra, gdzie w Wielki Czwartek dokonuje się konsekracji krzyża i błogosławieństwa olejów. - W jakiś sposób wszyscy się tutaj rodzimy - dodał.
Nawiązał do symbolu wody, która jest człowiekowi do życia niezbędna. - Tutaj, w tym miejscu sięgamy do źródeł wody żywej. Tutaj dokonują się wielkie wydarzenia naszego życia. Potężne rzeki Bożej łaski wypływają ustawicznie z naszych kościołów, w których sprawuje się liturgię, udziela sakramentów świętych i w których głoszone jest słowo Boże. Świat jest w ten sposób nawadniany duchowo i dzięki temu trwa życie - dodał.
- Stąd spływa rzeka Bożej łaski na mieszkańców Tarnowa, na tarnowskich diecezjan - przypominał.
Dzisiejszą uroczystość porównał do rocznicy chrztu świętego. Katedrę nazwał głową i matką wszystkich kościołów w diecezji; ona i diecezjalny biskup są znakiem jedności wszystkich kościołów w diecezji i diecezjan.
- Módlmy się za siebie nawzajem, aby Bóg umacniał nas codziennym duchowym wzrastaniem i budowaniem żywej świątyni Chrystusowego Kościoła. Proszę was wszystkich tarnowskich diecezjan o modlitwę za Kościół tarnowski, który przemierza drogę V Synodu, by była to droga wspólnego wzrastania i budowania kolejnego przęsła diecezjalnej wspólnoty - apelował. - Proszę was także o modlitwę za mnie, któremu Bóg powierzył pasterską troskę o tę wspólnotę, abym nauczył się bardziej miłować Pana, abym nauczył się bardziej miłować Jego trzodę, Ciebie Kościele święty, każdego z Was z osobna i wszystkich razem - dodał.