Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Tarnowie zorganizowało IX Forum Nauczycieli i Wychowawców pod hasłem "Etyka wychowania i edukacji - szanse i wyzwania".
Łacińska sentencja mówi, że słowa uczą, lecz przykłady pociągają. Jak zauważa biskup tarnowski Andrzej Jeż żyjemy w czasach, w których dostrzegamy obniżenie poziomu życia moralnego. - Odpowiedzialność nas, chrześcijan obecnej doby pozostaje taka sama, jak u początku chrześcijaństwa. Dotyczy ona radykalnego przekształcania świata i żyjącego w nim człowieka, nie przez narzucanie wartości z góry, lecz poprzez bardziej subtelny, a zarazem silniejszy proces – życie powołaniem chrześcijańskiej etyki, która uwidacznia się w naszym codziennym postępowaniu. Właśnie w tym tkwi największa moc wychowania – zauważa biskup tarnowski.
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie 16 marca odbyło się IX Forum Nauczycieli i Wychowawców pod hasłem „Etyka wychowania i edukacji – szanse i wyzwania”. Wzięło w nim udział blisko 300 uczestników, w tym dyrektorów, nauczycieli, wychowawców i studentów. Wszyscy oni już dziś decydują o wychowaniu młodych ludzi realizowanym przez szkoły.
- Organizując forum, chcemy pochylić się nad ukazaniem roli etyki w budowaniu autorytetu nauczycieli i rodziców. Próbujemy kreślić etyczne fundamenty etosu wychowawcy i etyki słowa w edukacji językowej, a także zarysować zagrożenia i wyzwania kultury moralnej nauczyciela. W sumie staramy się wspierać nauczycieli, pomóc im w niełatwej misji wychowania, w której uczestniczą - mówi Magdalena Urbańska, z KSW w Tarnowie.
Więcej w jednym z marcowych wydań „Gościa Tarnowskiego”.