Do 30 marca trwa w limanowskiej bazylice peregrynacja ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.
Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał włoski ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił 50 kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan.
W oparciu o ten obraz Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Jedna z z ikon peregrynuje po diecezji tarnowskiej, goszcząc we wspólnotach, w których działają Rycerze Kolumba.
W limanowskiej bazylice, sanktuarium MB Bolesnej, peregrynacja rozpoczęła się 23 marca. Trwa tydzień. – Na obrazie Maryja ma rozchylone dłonie, a płaszczem ogarnia różne osoby: duchowni, siostry zakonne, świeccy, dzieci, młodzi ludzie, starsi. Maryja pokazuje, że przygarnia do siebie wszystkich, zwłaszcza tych, którzy są prześladowani. Chcemy zwrócić przez tę peregrynację uwagę parafian i nawiedzających sanktuarium na prześladowanie chrześcijan. Niedawno, kilka dni temu zginęło ponad 100 osób w Nigerii, w tym dwóch księży. Nie wszyscy o tym informują, tymczasem co chwila giną chrześcijanie na świecie. Musimy modlić się za tych, którzy są prześladowani z powodu swojej wiary. Możemy też wspierać ich materialnie, a przy okazji peregrynacji zebrać pieniądze na odbudowę kościołów w Dolinie Niniwy – mów ks. Wiesław Piotrowski, kustosz sanktuarium w Limanowej.
Jego zdaniem warto przy okazji uświadomić siebie, że sami mamy w wyznawaniu naszej wiary dobre możliwości, których brakuje innym. – Możemy docenić to, że mamy świątynie, że mamy żywe wspólnoty – dodaje.
Peregrynację w Limanowej koordynuje Rada Lokalna Rycerzy Kolumba nr 17116. Od 30 marca do 6 kwietnia ikona ma nawiedzić kościoły w Nowym Sączu Zawadzie i Nowym Sączu-Porębie Małej.