Bez mała trzystu młodych chrześcijan przyjęło dary Ducha Świętego w bierzmowaniu, którego 3 kwietnia udzielił im bp Stanisław Salaterski w Dobrej i Jurkowie k. Dobrej.
Łącznie nowych bierzmowanych było prawie 300. Prawie tylu, ilu niezłomnych obrońców Sparty, którzy wykazali się odwagą, męstwem, honorem. W Jurkowie biskup Salaterski bierzmował 99 kandydatów, zaś w Dobrej, wieczorem tego samego dnia, 3 kwietnia, aż 196. Z tej liczby 9 pochodziło z parafii Stróża, 47 z parafii Podłopień, 33 z parafii Skrzydlna, 96 z parafii Dobra, a 11 było podopiecznymi działającego w Dobrej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Bierzmowanie w Jurkowie Grzegorz Brożek /Foto GośćW homilii biskup Stanisław wspominał słowa papieża Franciszka, który w Encyklice „Laudato si” przypomniał, że nasze ludzkie życie opiera się na trzech relacjach, na odniesieniu do Boga, do innych ludzi i świata, w którym żyjemy. Relacje te często zostają przez człowieka zaburzone, a czasem nawet zniszczone. Relacje z Bogiem są niszczone przez grzech, deptanie przykazań, czynienie bożków. Relacje z człowiekiem przez brak miłości, sprawiedliwości, pomocy, śmierć zadawaną w różny sposób człowiekowi. Relacje ze światem przez brak poszanowania przyrody, przez grabieżczą gospodarkę.
Część bierzmowanych w Jurkowie Grzegorz Brożek /Foto Gość- Naszym zadaniem jako uczniów Chrystusa, świadomych dzieci Bożych jest czynić wszystko by te relacje z Bogiem, drugim człowiekiem, światem odbudować, by przywracać harmonię. Jako pomoc w tym dziele, oprócz wielu łask, otrzymujemy także dary Ducha Świętego, który jest gwarantem, że nasze działania mogą być twórcze, skuteczne, że możemy dokonywać tych dzieł w mocy Bożej – mówił bp Stanisław Salaterski.
Procesja z darami w Dobrej Grzegorz Brożek /Foto Gość- Relacje z Bogiem chciejmy odnawiać, przez życie w łasce uświęcającej, przez czyny godne dzieci Bożych, oddawanie Bogu czci, stawianie Go na pierwszym miejscu naszej hierarchii wartości – zapraszał młodych kaznodzieja. Relacje z ludźmi trzeba naprawiać przez uczciwość, wzajemny szacunek, kulturę w relacjach, serdeczność, opiekę, pomoc i poświęcenie dla drugiego człowieka. Relacje ze światem przywracać można, mówił kaznodzieja, zachwytem nad światem, odczytywaniem w świecie śladów Boga, poszanowaniem środowiska.
- Przyjmując Ducha Świętego odkrywajmy jego obecność w naszym życiu także jako szczególne zaproszenie i posłanie, by przez naszą współpracę z jego darami więcej było pobożności i szacunku wobec Boga, więcej miłości między nami, więcej dbałości i poszanowania środowiska, w którym żyjemy – dodał bp Salaterski.