Nowy numer 2/2021 Archiwum

V Synod Diecezji Tarnowskiej. Poprawki przyjęte

5 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Prace i dyskusja koncentrowały się wokół przygotowania i zatwierdzenia szczegółowego planu II Sesji Plenarnej, która odbędzie się 27 kwietnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego.

Ksiądz Piotr Cebula zreferował wszystkie poprawki, jakie zostały zgłoszone przez członków synodu do dokumentu „Duszpasterstwo małżeństw i rodzin w diecezji tarnowskiej”. Wiele z propozycji zostało poddanych głosowaniu przez komisję główną i zaakceptowane przez bp. Andrzeja Jeża, inne zostały odrzucone, zaś kilka dopuszczono do przedyskutowania na sesję plenarną.

To wokół treści tych propozycji zaplanowano ramowy plan najbliższej sesji synodalnej. Przewidziano mikrowykłady na temat przygotowania do małżeństwa, o kobiecości i męskości, o pięknie małżeństwa sakramentalnego i o trudnościach związanych z akceptacją tych ideałów. Takie prowadzenie teoretyczne ma pomóc w zrozumieniu dokumentu i głosowaniu nad ewentualnymi poprawkami.

Członkowie komisji przyjęli także do wiadomości zmiany regulaminu V Synodu oraz regulaminu sesji plenarnych, które w marcu podpisał biskup tarnowski. Miały one doprecyzować sposób głosowania oraz uszczegółowić zasady dopuszczania do głosu w dyskusji synodalnej.

Ostatnia część spotkania dotyczyła zagadnień na kolejny rok synodu. Od maja ich tematyka będzie koncentrować się na parafii i jej znaczeniu dla osobistej i wspólnotowej wiary oraz dla form duszpasterskich. Zaproponowane problemy będą powracać w kazaniu na niedzielę synodalną, w konspekcie dla parafialnych zespołów synodalnych i w materiałach medialnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama