Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rzym. Neoprezbiterzy dziękują za święcenia

Przedstawiciele nowo wyświęconych księży pojechali do papieża Franciszka, żeby podziękować za święcenia i prosić o błogosławieństwo.

Święty Franciszek z Asyżu to ten człowiek wielkiego ducha, który w okresie długotrwałej stagnacji i degeneracji duchowej ówczesnych chrześcijan wniósł świeżość spojrzenia, mającego swe źródło w konsekwentnie realizowanym życiu Ewangelią. Choć entuzjazm i radość, z jakimi rozpoczął odnowę Kościoła, spotykały się z niezrozumieniem, a nawet odrzuceniem ze strony wielu ludzi, to jednak dobrze wiedział, że nawet szlachetne dzieło duchowego odbudowania Kościoła wymaga zgody i uznania przez papieża. Chyba nikt nie przypuszczał, że duchowy syn świętego mistyka - kard. Jorge Bergoglio - obierze sobie za patrona papieskiej posługi świętego biedaczynę z Asyżu, który wyznacza papieżowi ubogich horyzont jego duszpasterskich celów.

Kiedy papież Franciszek rozpoczynał dzieło kierowania Kościołem, wśród dzieci tegoż Kościoła znaleźli się młodzieńcy, którzy z entuzjazmem podobnym do obu Franciszków, wkraczali na szlak formacji ku Chrystusowemu kapłaństwu. Patronem tej wówczas „raczkującej” wspólnoty I roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (2013 r.), po modlitwie i wspólnych rozmowach, został Boży Rycerz z Gubbio (konkurencja była niemała, gdyż Kościół tarnowski przeżywał wówczas peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii świętych Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej). 20 alumnów, którzy wyrośli pod opieką św. Franciszka na kapłanów, wyświęconych 25 maja 2019 roku przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, czuło ogromną wdzięczność za zaufanie Boga i Kościoła. Toteż nie powinien dziwić fakt, iż 6 księży nieoprezbiterów udało się na dziękczynną pielgrzymkę do Rzymu.

Z kard. Konradem Krajewskim, abp. Stanisławem Gądeckim, ks. prał. Piotrem Bajorem...   Z kard. Konradem Krajewskim, abp. Stanisławem Gądeckim, ks. prał. Piotrem Bajorem...
Archiwum własne

Czując niezwykłą więź z patronem papieża z Argentyny i nim samym, postanowili zapewnić Biskupa Rzymu o modlitwie i przekazać mu rocznikowe tableau o wymownej dewizie „Uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”. Biskup Andrzej Jeż przystał na ich prośbę wyjazdu pod auspicjami studiującego w Rzymie ich wykładowcy ks. Jana Lorka. I tak, dzień po środowej audiencji z Piotrem naszych czasów, po Mszy św. celebrowanej przy relikwiach św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przedstawiciele nowo wyświęconych kapłanów wręczyli prezent dla papieża składając go na ręce jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego z prośbą o modlitwę za całą wspólnotę neoprezbiterów i wyrazami łączności ze Stolicą Piotrową. Po błogosławieństwie papieskim z wdzięcznością i entuzjazmem udają się oni na szlak duszpasterskich zadań, wyznaczony przez bp. Andrzeja Jeża, który w duchu zawołania V Synodu pragnie, aby diecezja tarnowska stawała się coraz bardziej „na wzór Chrystusa”.

A w najnowszym "Gościu Tarnowskim" znajdziecie zdjęcia wszystkich nowych księży, z podaniem ich parafii pochodzenia oraz parafii, w której będą pracowali, a także hasła na całe kapłańskie życie! 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama