Nowy numer 38/2021 Archiwum

Brzesko. Miasto bez sióstr? Niewyobrażalne! przejdź do galerii

Służebniczki starowiejskie w przedstawieniu zagranym przez podopiecznych DPS i wolontariuszy opisały cały wiek swojej obecności w mieście.

W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku 8 czerwca można było zobaczyć przedstawienie „Droga miłości”, przygotowane przez siostry, wolontariuszy i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.

- To historia naszej obecności w Brzesku spleciona z dziejami miasta i Polski, złączona z postacią naszego założyciela bł. Edmunda Bojanowskiego - mówią siostry.  

W ciągu 100 lat siostry prowadziły dom dla sierot, a później dla dom pomocy społecznej zwany potocznie przez mieszkańców Brzeska „Ochronką”. - Siostry pracowały przy brzeskiej parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba. Dziś także są obecne przy parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie prowadzą m.in. przedszkole. Dbamy o zakrystię w brzeskiej farze, uczymy katechezy, prowadzimy grupy DSM - wyliczają służebniczki. W sumie służebniczki starowiejskie prowadzą w mieście trzy domy: „Ochronkę”, przy par. św. Jakuba i par. Miłosierdzia Bożego.

Siostry cieszą się estymą w mieście nad Uszwicą.   Siostry cieszą się estymą w mieście nad Uszwicą.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Dzisiaj wspominamy św. Jadwigę Królową, bez której nie byłoby miasta Brzeska, ponieważ to ona nadała mu prawa miejskie. Siostry dopiero od stu lat współtworzą dzieje miasta, ale sądzę, że każdy to przyzna, trudno sobie wyobrazić Brzesko bez sióstr, tak ważną rolę pełnią tutaj od wieku - podkreśla ks. prał. Józef Drabik, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba.

Uroczyste świętowanie jubileuszu odbędzie się w Brzesku 10 czerwca o godz. 18 podczas Mszy św. odpustowej ku czci NMP Matki Kościoła. Eucharystii będzie przewodniczył bp Andrzej Jeż.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama