Uczniowie z Rajbrotu zostali nagrodzeni pierwszym miejscem z wyróżnieniem w projekcie "Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju".
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rajbrocie trzeci rok z rzędu uczestniczyli w realizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie projekcie „Oblicza Dialogu: Młody Asyż. Młodzież na rzecz tolerancji i pokoju”. W tym roku brało w nim udział 772 uczniów z 27 szkół z różnych rejonów Polski.
Głównym celem projektu jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowania działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem. Jest to kontynuacja procesu dialogu międzyreligijnego zapoczątkowanego już na Soborze Watykańskim II, twórczo rozwijanego przez Świętego Jana Pawła II oraz obecnie przez papieża Franciszka. Ojciec Święty Jan Paweł II prowadził dialog ekumeniczny, dialog z religiami niechrześcijańskimi (judaizm, islam) oraz szeroko pojęty dialog z całym światem współczesnym.
- Religia katolicka jest dla nas bardzo ważna, poznajemy ją i pogłębiamy od najmłodszych lat. A czym inne religie różnią się od naszej? Jakie święta są relewantne dla wyznawców odmiennych religii? Tego właśnie mieliśmy okazję się dowiedzieć biorąc udział w projekcie - mówią uczniowie z Rajbrotu.
- Przez cały rok szkolny wykorzystywaliśmy naszą kreatywność, aby skupić się nad tematem tegorocznej edycji: „Przy wspólnym stole. Obrzędy i tradycje kulinarne w różnych religiach”. Realizując projekt, próbowaliśmy odnaleźć to, co nas łączy z innymi religiami, poznawać to, co wartościowe. Uczestniczyliśmy w warsztatach praktycznych, wycieczkach bliższych i dalszych, wystawach, wydarzeniach kulturalnych, a także zapraszaliśmy ciekawych gości na nasze lekcje - relacjonują Karolina i Martyna, które brały udział w projekcie.
- Szukaliśmy takich wartości jak pokój i równość, które staramy się za słowami Jana Pawła II - „Nie wszystko da się zrobić od razu, ale musimy robić to, co da się zrobić dzisiaj, z nadzieją na to, co może okazać się możliwe jutro” - realizować każdego dnia - dodają.
Uczniowie odbyli wiele spotkań, dzięki którym poznali zarówno kulturę muzułmańską, prawosławną, jak i została im przybliżona ich kuchnia. Powstały nawet prezentacje multimedialne ukazujące świąteczne potrawy w poznawanych religiach. Angażowanie się w międzykulturowy dialog pozwoliło także na realizację spotkania z misjonarzem – ks. Józefem Smoleniem, który przebywał kilka lat w Republice Konga, przeprowadzenie wywiadu z autorką bloga kulinarnego „Smaki Maroka”, muzułmanką czy szefem kuchni restauracji La Iberica w Warszawie.
Podczas uroczystej gali w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie 7 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Rajbrotu zostali nagrodzeni zaszczytnym pierwszym miejscem z wyróżnieniem, otrzymując tym samym miano lidera projektu oraz certyfikat za wzorową realizację podjętych przedsięwzięć oraz nagrody rzeczowe. Taki sam tytuł i nagrody powędrowały m.in. do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.
Po rozdaniu nagród i certyfikatów przyszedł czas na spotkanie z Dariuszem Popielą – kajakarzem górskim, wielokrotnym mistrzem Polski, wicemistrzem Europy i olimpijczykiem, który opowiedział o swoim projekcie „Ludzie Nie Liczby”.
- Nasz wielki sukces zawdzięczamy przede wszystkim koordynatorom projektu – ks. Markowi Czerwińskiemu i panu Mirosławowi Koralewskiemu - mówią uczniowie, kierując do nich słowa wdzięczności.
- Wielu z nas osobiście doświadczyło dobra przez posługę księdza katechety w naszej parafii. To bardzo otwarty człowiek, który przyciąga każdego i pamięta, że jest głosem Kościoła nie tylko na ambonie, ale też w życiu prywatnym. Tą otwartość szczególnie widać w kontaktach z młodzieżą. Ksiądz Marek potrafi słuchać, tłumaczyć i wyjaśniać. Zna swoją młodzież i stara się każdemu z nas pomóc, jeśli jest taka potrzeba. Bardzo angażuje się w życie parafii, motywuje do działania, ale bez wskazywania łatwych rozwiązań - dodają.