Nowy numer 3/2021 Archiwum

Aleksandra Małochleb z Tarnowa reprezentuje Polskę w Rzymie

Odbywa się tam XI Międzynarodowe Forum Młodzieży, w którym uczestniczy 300 osób z 109 krajów świata.

Aleksandra Małochleb z Tarnowa wspólnie z Michałem Kłosowskim, dziennikarzem z Warszawy, autorem programu „Studio Raban” w Telewizji Polskiej, są polskimi delegatami na XI Międzynarodowym Forum Młodzieży, które odbywa się w Rzymie.

"We dwójkę giniemy w wielokolorowym, wielokulturowym tłumie młodych z całego świata. 300 osób stanowiących delegacje 109 krajów, dziesiątek ruchów i stowarzyszeń ze wszystkich kontynentów. I słowa, które wybrzmiały na dzień dobry, a które wciąż dzwonią mi w uszach: »Synod nie jest zaproszeniem do pisania dokumentów, a do obudzenia Kościoła«" - relacjonuje Olka.

Młodzi zastanawiali się i nad tym, jak to zrobić, jak obudzić Kościół. "Idealnym polem do dyskusji była praca w małych grupach. Siedziałam między ludźmi z Pakistanu i Makau, podczas gdy kawałek dalej byli przedstawiciele Danii, Filipin, Iraku, Niemiec, Irlandii, Malty czy Południowej Afryki. I choć jesteśmy ze skrajnie różnych miejsc i środowisk, w niektórych aspektach nie różnimy się wcale" - pisze tarnowska delegatka.

"I pamiętajcie" - dodaje - "Bóg po to dał nam oczy z przodu, byśmy patrzyli przed siebie, a nie spędzili większość życia oglądając się wstecz”.

XI Międzynarodowe Forum Młodych, które odbywa się w Rzymie od 19 do 22 czerwca, ściśle związane jest z Synodem poświęconym młodym. Pokazuje, że ten jeszcze się nie zakończył. Teraz jest czas na fazę działania. Młodzi uczą się tam, zastanawiają, dyskutują, jak przenieść jego owoce do krajów i środowisk, w których żyją. Do zadania tego nawiązuje także hasło wydarzenia: „Młodzi w działaniu w synodalnym Kościele”.

Ojciec Alexandre Awi Mello 19 czerwca dla Radia Watykańskiego mówił, że spotkanie to pokazuje młodych naprawdę szczęśliwych, gdyż zdają sobie sprawę, że Kościół wziął na serio zadanie nie tylko słuchania ich, ale także towarzyszenia im i pomagania, by stawali się liderami w swych środowiskach. Od nich zależy, na ile przesłanie synodalne zaniosą w świat. Zdają sobie sprawę, że otwiera się przed nimi możliwość bycia jeszcze bardziej wiodącymi członkami Kościoła.

Aleksandra Małochleb, zaangażowana w Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, razem z Grzegorzem Opiołą, prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, była także w Rzymie podczas Synodu Młodych, jaki odbywał się w październiku ubiegłego roku.

Zobacz relację Olki z Rzymu na Synaj.tv.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama