Nowy numer 30/2021 Archiwum

Czterech kapłanów z diecezji tarnowskiej wyjedzie do pracy z Polonią

W sumie 11 księży z Polski zdecydowało się na taki krok.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 3 lipca zakończyło się spotkanie dla księży, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy z Polakami żyjącymi w różnych krajach Europy. Trwało od 1 lipca. Zorganizował je bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W tym roku do wyjazdu zgłosiło się 11 księży, w tym dwóch księży zakonnych, ze Zgromadzenia Księży Marianów i ze Zgromadzenia Krwi Chrystusa. Pozostali pochodzą z diecezji tarnowskiej, katowickiej, toruńskiej i kieleckiej. Najwięcej, bo aż czterech, jest z diecezji tarnowskiej. Dwóch z nich wyjedzie do pracy do Niemiec i dwóch do Francji.

„Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania. Myślę, że największym komplementem jest to, że jeden z księży w części podsumowującej powiedział, iż dzięki tej konferencji doszedł do wniosku, że w duszpasterstwie najważniejszy jest człowiek. Bardzo się cieszę z tego wniosku, bo nie ma miłości Pana Boga bez miłości człowieka” – podsumował dla BP KEP bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa.

W spotkaniu wzięli udział także rektorzy Polskich Misji Katolickich z Niemiec, Francji i Anglii. „Cieszy widok jedenastu młodych, odważnych księży, gotowych podjąć pracę za granicą. Są to ludzie, którzy już udowodnili, że nie boją się nowych rzeczy, a Kościołowi w Polsce i Kościołowi polskiemu na emigracji, polskim wspólnotom, potrzeba odnowy, potrzeba nowego ducha. Na pewno ci księża mają potencjał, który będą mogli w przyszłości w swoich wspólnotach wykorzystać, również zagrzewając swoich parafian do tego, aby wspólnoty podjęły nowe wyzwania duszpasterskie” – mówił pochodzący także z diecezji tarnowskiej ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama