Granice człowieka

W starosądeckiej Opoce trwa tygodniowe Międzynarodowe Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe "Idee – Człowiek – Filozofia".

Temat tegorocznego spotkania to „Człowiek w świecie - odkrywanie i przekraczanie granic”. Seminarium rozpoczęło się 14 lipca, a zakończy 20 lipca. Dziś uczestnicy wyjechali na sesję na Słowację.

- Zainteresowanie seminarium jest dość duże, bo w wakacje z reguły nie ma tego typu wydarzeń, a doktoranci, naukowcy, profesorowie chcą się spotykać, rozmawiać, dyskutować, szukać prawdy - mówi Bogdan Jamiński, szef Fundacji Uniwersyteckiej Fides et Ratio ze Starego Sącza, współorganizator seminarium.

Granice człowieka   Bogdan Jamiński, prezes Fundacji Uniwersyteckiej Fides et Ratio. Grzegorz Brożek /Foto Gość

W tym roku seminarium odbywa się już po raz 10. W jego trakcie zostanie wygłoszonych prawie 70 referatów z różnych dziedzin nauki, m.in. filozofii, socjologii, literatury.

- Interdyscyplinarność to zaleta naszego spotkania, bo seminarium nie ma na celu dogłębnego zbadania konkretnego problemu naukowego, ale poszerzenie spektrum wiedzy i intuicji świata naukowego w Polsce, stworzenie możliwości dyskusji i refleksji na tematy dotykające każdego człowieka. Bo jakąkolwiek dziedziną byśmy się nie zajmowali, to zawsze znajdziemy przestrzeń wspólną - dodaje Jamiński.

Granice człowieka   Gościny udziela naukowcom starosądecka "Opoka". Grzegorz Brożek /Foto Gość

Wieczorem 16 lipca prezentację dla uczestników seminarium miał ks. Stanisław Pietrzak, emerytowany proboszcz z Tropia, który zaprezentował wyniki swoich poszukiwań i badań związanych z Adamem, pierwszym człowiekiem, którego struktur DNA ks. Pietrzak szukał we współczesnym świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..