Nowy numer 07/2020 Archiwum

Nowa twarz Mikołaja

Drugi rok już trwa renowacja elewacji bocheńskiej bazyliki. Świetne efekty wykonanych prac już widać.

Gotowa już jest elewacja wejściowa, czyli ściana frontalna bazyliki św. Mikołaja. Misterne dzieło budowniczych odzyskało dawny blask. Obecnie trwają prace przy południowej ścianie świątyni.

- To są prace niezbędne do przeprowadzenia, bo elewacja, szczególnie w płaszczyznach kamiennych zaczęła się niszczyć. Okazało się, że dawno, w czasach dawnego systemu państwowego, kiedy przeprowadzano jej remont, do spoin użyto cementu hutniczego, który jednak gorzej zachowuje się w takim zastosowaniu, jakie mamy w bazylice - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, kustosz bazyliki.

Ściany zaczęły się szybciej, niż to przewidywano niszczyć. Kamienne elementy, z piaskowca zaczęły się kruszyć, a erozja ta z powodu niewłaściwie dobranych wcześniej materiałów została przyspieszona. Konserwatorzy wykuwają obecnie stare spoiny, uzupełniają kamień i spoiny. Podobnie dzieje się ze spoinami na łączeniu cegieł.

Nowa twarz Mikołaja   Na ścianie frontowej efekty renowacji widać już od zeszłego roku. Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Ostatni duży remont elewacji bazyliki był w 1905 roku. Decyzja konserwatorów jest taka, że wracamy do tego, co było właśnie w 1905 roku - tłumaczy ks. Podstołowicz.

Prace trwają drugi rok. Pierwszego roku wykonana została fasada. Obecnie etap przewiduje zakończenie renowacji do ściany, gdzie znajduje się kaplice Matki Bożej. Jeśli znajdą się środki, może uda się zakończyć całą południową stronę. Do końca remontu, jakby wszystko dobrze się układało, byłoby jeszcze 2 kolejne lata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama