Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Krzyż Kawalerski dla ks. prał. Edwina Rzeszuto

Prezydent Andrzej Duda odznaczył kapłana za wybitne zasługi dla środowiska polonijnego we Francji.

Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP postanowieniem Prezydenta RP przyznany został ks. prał. Edwinowi Rzeszuto w dowód uznania wybitnych zasług dla środowiska polonijnego we Francji oraz za niesienie posługi duszpasterskiej. Odznaczenie jest nagrodą za wybitne działania dla współpracy między narodami.

Kapłan pracował wśród francuskiej Polonii przez 15 lat. Był sekretarzem generalnym w biurze Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Paryżu i ojcem duchownym księży pracujących we Francji.

Ks. Edwin Rzeszuto ma 85 lat. W tym roku świętuje 62. rocznicę święceń kapłańskich. Mieszka na terenie parafii Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, gdzie przez 28 lat był proboszczem. To on przywiózł z Fatimy znajdującą się w wirującym słońcu w głównym ołtarzu sanktuarium koronowaną dwa lata temu figurę Matki Bożej Fatimskiej. Wyrzeźbił ją syn artysty, który wykonał fatimski pierwowzór. Zresztą figur tych sprowadził więcej. Z Matką Bożą odwiedził ok. 120 parafii, głosząc w nich tygodniowe misje fatimskie. W ten sposób powstawało wiele miejsc Jej kultu. Niektórzy chcieli, by figura z nimi została. Tak było chociażby w Krysowicach na Ukrainie. Tamtejsza figura Matki Bożej Fatimskiej w maju 2017 roku także została ukoronowana.

Były kustosz tarnowskiego sanktuarium przywoził z Fatimy także ornaty, stuły, a nawet obrazki, lampiony fatimskie i nuty tamtejszych pieśni. Dziś mało kto pamięta, że znane i śpiewane w całej Polsce pieśni fatimskie, tj. "Z dalekiej Fatimy", "O Pani nasza", "Salve Regina" czy "Niepokalana Słoneczna Pani", powstały dzięki niemu właśnie tu, w tarnowskim sanktuarium. Teksty na podstawie przywiezionych z Fatimy nut tworzył ks. prof. Kazimierz Pasionek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy