11 sierpnia zakończył się wielki odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu.
Wspólnoty trzeźwościowe, rolnicy, pracownicy służb agronomicznych, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym oraz osoby żyjące w pojedynkę modlili się 11 sierpnia - ostatniego dnia wielkiego odpustu na sądeckiej górze Tabor. Tematem wiodącym tego dnia były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie przed 40. laty w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski: "Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa". Okolicznościową homilię wygłosił ceniony rekolekcjonista oraz wykładowca o. prof. Józef Augustyn, jezuita.
Kaznodzieja wzywał licznie zebranych wiernych do szukania oblicza Boga i Jego kontemplacji, tak ukazanym w Obrazie Przemienienia oraz realnym Obliczu ukazanym w Najświętszym Sakramencie.
- Na Obliczu Chrystusa wyryta jest nieskończona miłość Boga do człowieka i dlatego, gdy tylko przestaniemy się w Je wpatrywać dopada nas nędza moralna, nędza rodzinna, społeczna czy polityczna (...). Bez Boga nieludzka staje się rodzina: własne szczęście, przyjemność stają się ważniejsze od dzieci - wskazywał o. Augustyn.
- Życzę Wam, aby przeżywane święto Przemienienia było natchnieniem do modlitwy i kontemplacji Oblicza Jezusa, by kiedyś ujrzeć Je i kontemplować w wieczności - mówił kaznodzieja.
W czasie sumy odpustowej nowosądecki rodak ks. infułat Stanisław Jeż, były rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Były życzenia od parafian, zespołów: Promyczki oraz Sądeczoki. Oprawę liturgii Mszy św. zapewnił Chór Kameralny Bazyliki św. Małgorzaty pod kierunkiem prof. Renaty Jonakowskiej.
Ostatni dzień odpustu zakończył pokaz plenerowy filmu pt. Historia Marii, wyemitowany w ramach trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI 2019.
Wielki odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu trwał 8 dni i zgromadził rzesze wiernych - tak indywidualnych, jak i w grupach zorganizowanych. Rozdano ok. 64 tysiące Komunii Świętych. Ofiarę Mszy Świętej celebrowało 320 kapłanów, wielu z nich posługiwało w konfesjonale. Na sądeckim Taborze gościli: ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż, biskup kielecki Jan Piotrowski, bp Mirosław Gucwa z Bouar w Afryce, bp Leszek Leszkiewicz z Tarnowa. Księża infułaci: Stanisław Jeż, Władysław Kostrzewa i Adam Kokoszka.
Tegoroczny odpust odbywał się pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha" oraz nawiązywał do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski oraz 20. rocznicy pobytu papieża na sądeckiej ziemi.
Podczas trwania odpustu koncertowały zespoły i chóry: "Chwalcy Pana" z Nowego Sącza, "Skalnik" z Kamionki Wielkiej, "Skrzydła wiary" z Bobowej, "Ku chwale" z Nowego Sącza, "Promyczki" i "Wesołe Nutki" z Nowego Sącza, "Mała Helenka" z Chełmca, "Tehilah" z Tuchowa, Chór Kameralny Bazyliki św. Małgorzaty, chór "Veraicon" z parafii św. Małgorzaty, zespół młodzieżowy z parafii Matki Boskiej Bolesnej z Zawady oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa.
W czasie odpustu do sądeckiej bazyliki wprowadzono relikwie Świętych Dzieci z Fatimy: Hiacynty i Franciszka oraz bł. Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki. Jubileusze małżeńskie przeżywało ok. 50 rodzin, rocznice kapłańskie ok. 20 księży, szkaplerz maryjny przyjęło ok. 65 wiernych.