Nowy numer 9/2021 Archiwum

Bruśnik. Pięć lat maryjnego sanktuarium

Choć Matka Boża barwy złotego piasku jest tu czczona od ponad 300 lat, kościół pod Jej wezwaniem jest dopiero pięć lat sanktuarium.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia mija 5 lat od ogłoszenia kościoła parafialnego w Bruśniku diecezjalnym sanktuarium maryjnym. Stosowny dekret w tej sprawie wydał bp Andrzej Jeż.

- Gdybyśmy z zewnątrz, poza perspektywą dziejów zbawienia, spojrzeli na życie Matki Bożej, nikomu nie przyszłoby do głowy, by nazwać ją królową. Żyła prosto, jak tysiące wiejskich kobiet, którą to prawdę przypomina obraz z tutejszego sanktuarium - zauważył bp Jeż w homilii.

Jedna dłoń na obrazie należy do młodej dziewczyny, druga, zniszczona, spracowana - do kobiety, która zbiera nią plony swojego trudnego, pracowitego życia.

- Maryja przypomina nam, że każdy z nas ma dojrzewać jako dobry człowiek i chrześcijanin – mówił w homilii biskup. Zwrócił uwagę, że Maryja z obrazu bruśnickiego patrzy na każdego człowieka, gdziekolwiek ten stanie w kościele sanktuaryjnym.

- Każdy może odnieść wrażenie, że jest w centrum zainteresowania Matki Bożej. Bo to jest prawda. Maryja jest matką wszystkich i matką każdego z nas. Maryja w tym sanktuarium jest ubezpieczeniem waszych losów - dodał.

Cudowny obraz Matki Bożej Bruśnickiej.   Cudowny obraz Matki Bożej Bruśnickiej.
Grzegorz Brożek /Foto Gość

Obraz Maryi otoczony jest udokumentowanym kultem od 300 lat. Świadczą o tym między innymi wota zawieszone wokół obrazu.

- O bogatym kulcie świadczą także pisemne podziękowania za opiekę w czasie ostatnich wojen, cudowne uzdrowienia, zwłaszcza z chorób kobiecych oraz liczne uzdrowienia bydła itp. Wyrazem czci Matki Bożej jest też duża liczba pieśni śpiewanych po domach i w kościele, ułożonych przez Boguchwała Ludomira Mariampolskiego i innych poetów ludowych - zauważa ks. Jan Bartoszek, autor opracowania dotyczącego historii sanktuarium.

O cudach w Bruśniku pisaliśmy w tekście Nie ma domu bez łaski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama