Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Spotkanie Gurgaczowskie na Hali Łabowskiej z bp. Andrzejem Jeżem

Biskup będzie przewodniczył Mszy św. w intencji kapelana wyklętych i poległych żołnierzy PPAN.

Na Hali Łabowskiej po raz 21. odbędzie się tzw. spotkanie Gurgaczowskie, którego centrum stanowi Msza św. w intencji ks. Władysława Gurgacza SJ i poległych żołnierzy PPAN. Ks. Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych był pod Halą Łabowską. Dowodził nimi Stanisław Pióro ps. Emir.

Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie w 1948 roku. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano równo 70 lat temu, 14 września 1949 roku, strzałem w tył głowy w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Kapłan miał 35 lat. Tuż przed śmiercią, stojąc przed trybunałem powiedział: "Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?... Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę". Ks. Gurgacz spoczywa na cmentarzu Rakowickim.

Co roku Msza św. na Hali Łabowskiej w pierwszą sobotę września gromadzi kilkaset do półtora tysiąca osób. Pierwsza msza w intencji ks. Gurgacza została odprawiona w 1998 roku. Rok później Henryk Ferenc i Zbigniew Obtułowicz, dwaj ocaleli żołnierze PPAN, postawili w lesie na Hali Łabowskiej obelisk upamiętniający ich kapelana i poległych kolegów. Przez kilkanaście lat Msze te celebrował ks. Henryk Michalak z Warszawy. W ostatnich latach Eucharystii przewodniczą biskupi, w 2016 roku - bp Leszek Leszkiewicz, w 2018 - bp Jan Szkodoń. W tym roku, w 70. rocznicę śmierci ks. Władysława Gurgacza, modlitwę poprowadzi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Uroczystość rozpocznie się 7 września o godz. 11.

Spotkanie Gurgaczowskie na Hali Łabowskiej z bp. Andrzejem Jeżem   Jerzy Basiaga, prezes fundacji "Osądź mnie, Boże", organizator spotkań Gurgaczowskich na Hali Łabowskiej. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Organizatorem spotkań na Hali Łabowskiej jest Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie, Boże”. Do dziś odkrywa nowe postacie, przedmioty i zdarzenia związane z ks. Gurgaczem. Ostatnio trzy niedużej wielkości obrazy namalowane przez kapłana trafiły do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

W Łabowej 12 października tego roku zostanie odsłonięty pomnik poświęcony ks. Władysławowi Gurgaczowi, kapelanowi wyklętych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy