To jedna z najstarszych parafii na Ziemi Bocheńskiej. Z niezwykłą historią i ciekawym muzeum
Muzeum im. Stróżów Bożego Grobu w Chełmie nad Rabą obchodzi 20-lecie istnienia.
Muzeum założył i zorganizował w 1999 roku ks. Antoni Tworek, wówczas proboszcz w Chełmie. Do dziś jest jego kustoszem. – Powstało na kanwie obchodzonego w 1999 roku 900-lecia Zakonu Bożogrobców. Ja wtedy jeździłem do Miechowa, zapoznawałem się z historią zakonu, a będąc proboszczem w Chełmie, gdzie bożogrobcy mieli parafię od XII do połowy XVIII wieku, 650 lat, zaczął baczniejszą uwagę zwracać na ich dziedzictwo - opowiada ks. Antoni.
Miał wówczas żywy kontakt z Janem Flaszą, kustoszem Muzeum im. Stanisława Fischera z Bochni, który ks. Tworka zachęcił, by powyciągać co piękniejsze i cenniejsze rzeczy i zorganizować stałą ekspozycję. – Zaczęło się od jednej sali w domu parafialnym. Dziś przestrzeń muzealna to trzy sale w domu i cała zabytkowa dzwonnica - pokazuje ks. Tworek.
W dzwonnicy można zobaczyć m.in. zabytkowy dzwon, dębową figurę św. Jana Nepomucena z połowy XVIII wieku. Dzwonnica jest ciekawym miejscem ekspozycyjnym z uwagi na rodzaj i charakter wnętrza. Ciekawsze zbiory są w domu parafialnym. Tu największe wrażenie robią chyba stroje liturgiczne, w tym XVIII-wieczne ornaty ( z lat 1751, 1757) znakomicie zachowane. Poza tym księgi i modlitewniki także z połowy XVIII wieku. A także nieco późniejsze dokumenty związane z parafią, bożogrobcami. Wreszcie XVI-wieczna puszka na komunikanty. Jest też tak kącik pamiątek poświęconych Janowi Pawłowi II, bo jako wikary w Niegowici ks. Karol Wojtyła odwiedzał parafię w Chełmie i proboszczującego tu wtedy ks. Sandeckiego.
- Nasze muzeum jest jedynym na Małopolskim Szlaku Bożogrobców. Regularnie odwiedzają je uczniowie w ramach wizyt klasowych. Są też grupy turystów i pielgrzymów, które jadąc do Krakowa i dalej zatrzymują się w tym miejscu, jednej z najstarszych parafii na Ziemi Bocheńskiej, parafii z niezwykłą historią - opowiada ks. Tworek.