Nowy numer 17/2024 Archiwum

Limanowa. Droga do źródła przejdź do galerii

Na zakończenie odpustu w sanktuarium MB Bolesnej w Limanowej odbyła się pielgrzymka do Kaplicy Łaski.

Na zakończenie oktawy odpustu limanowskiego odbyła się 29 września procesja z bazyliki do Kaplicy Łaski, gdzie zaczął się kult Pani Limanowskiej. O 15.30 z bazyliki wyruszyła procesja, na której licznie zgromadzili się wierni z parafii limanowskiej, mordarskiej i okolicznych wspólnot dekanatu limanowskiego. W procesji uczestniczyli członkowie asysty feretronowej w strojach regionalnych, Liturgicznej Służby Ołtarza, Dziewczęcej Służby Maryjnej, Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, delegacje różnych stowarzyszeń z pocztami sztandarowymi. Byli też pielgrzymi ze Straszęcina oraz alumni I roku WSD w Tarnowie wraz z rektorem. Trasa procesji przebiegała ulicą Matki Boskiej Bolesnej. Podczas procesji wierni przy akompaniamencie orkiestry parafialnej śpiewali litanię. O godz. 16 na łące przed kaplicą przy ołtarzu polowym celebrowana była Msza święta. Koncelebrze przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Po zakończonej Eucharystii, w drodze do bazyliki wierni odmówili różaniec i śpiewali pieśń limanowską na wzór pieśni fatimskiej.

Około roku 1545 na lipie przy drodze prowadzącej do Limanowej, we wsi Mordarka (miejsce to znajduje się obecnie w obrębie miasta) ktoś umieścił figurę Matki Boskiej Bolesnej. Prawdopodobnie figura pochodzi z Górnych Węgier, skąd podczas szalejącej tam fali reformacji, wg podania pobożny człowiek zabrał ze sobą, udał się w stronę Królestwa Polskiego i umieścił na lipie przy drodze do Limanowej. Cudowna Pieta bardzo szybko zaczęła odbierać cześć wśród okolicznej ludności, która licznie przybywała do tego miejsca. Niedługo potem zbudowano tam kaplicę, którą 18 sierpnia 1668 roku konsekrował bp Mikołaj Oborski z Krakowa.

W Kaplicy Łaski znajduje się obecnie kopia Piety Limanowskiej. Niedaleko kaplicy wierni mogą zaczerpnąć wody z cudownego źródełka. Przez cały rok pielgrzymi nie tylko nawiedzają bazylikę, ale również Kaplicę Łaski. Co roku w niedzielę po zakończeniu Wielkiego Odpustu Maryjnego odbywa się procesja do tej kaplicy, a na łące przed nią sprawowana jest Msza św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy