Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie rozpoczął oficjalnie nowy rok akademicki.
We wtorek 1 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.
Dziekan wydziału ks. prof. Janusz Królikowski.Rozpoczęcie nowego roku ogłosił dziekan wydział ks. prof. Janusz Królikowski. W słowie na początku spotkania podkreślił, że teologia w Polsce stoi wobec nowych wyzwań związanych z reformą szkolnictwa wyższego.
- O tym, jakie miejsce w tej reformie zajmuje teologia, można się przekonać studiując ministerialną listę czasopism teologicznych. Okazuje się, że dowartościowuje ona teologię w ujęciu historycznym, natomiast usuwa w cień teologię systematyczną, spekulatywną. Zupełnie marginalizuje teologię moralną - zauważał ks. dziekan. Nawiązując do nowych trendów prezentowania różnych dyscyplin naukowych, m.in. przez nacisk na język angielski jako podstawową formę komunikowania o wynikach badań naukowych, ks. Królikowski zaznaczył, że marginalizowanie języków narodowych jest cofaniem się w czasy przedsoborowe.
- Ważnym osiągnięciem Soboru Watykańskiego II było m.in. to, że teologię zaczęto uprawiać w językach narodowych. Dziwi więc fakt, że teraz język polski, w którym uprawiana jest teologia w Polsce, nagle okazuje się niewłaściwy i trzeba z niego zrezygnować. Tymczasem, jak pokazuje to historia teologii niemieckiej, jej dynamiczny rozwój mógł być możliwy właśnie dzięki temu, że porzucono łacinę na rzecz języka niemieckiego, i to już w XIX wieku. Zanikła już dziś instytucja teologa powszechnego, ostatnim jest chyba kard. Joseph Ratzinger/Benedykt XVI. Ciężar uprawiania teologii został rozłożony na poszczególne języki narodowe i to jest jej niezaprzeczalnym bogactwem. Jako teolodzy będziemy się uważnie przyglądać wprowadzanym zmianom dbając o należne miejsce polskiej teologii w rodzinie nauk uprawianych w Polsce - mówił ks. Królikowski.
Studenci I roku składają przyrzeczenie.Tradycyjnie podczas inauguracji odbyła się immatrykulacja nowych studentów wydziału, którzy złożyli przyrzeczenie i otrzymali swój pierwszy indeks. Pierwszy rok studiów rozpocznie w tym roku 24 alumnów WSD w Tarnowie oraz dziewięć osób świeckich. W imieniu studentów przemówił Maksymilian Osak, który rozpocznie obecnie czwarty rok studiów.
Wręczanie indeksów nowym studentom.- Myśl o studiowaniu teologii przyszła podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele w Dąbrowie Tarnowskiej. Zostałem studentem teologii, ponieważ chciałbym jako osoba świecka głosić Chrystusa m.in. poprzez katechezę w szkole. Zauważam, że studiowanie filozofii i teologii ma głęboki wpływ na moją duchowość i rozwija mój intelekt. Jako studenci świeccy nie jesteśmy wielką grupą. To w pewnym sensie plus, ponieważ możemy się lepiej poznać - mówi pan Maksymilian.
Ks. dr Jacek Soprych mówił o diecezjalnych kongresach eucharystycznych.Wykład inauguracyjny podczas uroczystości wygłosił ks. dr Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie oraz wykładowca historii Kościoła. Ks. Soprych przybliżył dzieje dwóch diecezjalnych kongresów eucharystycznych, które odbyły się w Tarnowie (8-10 czerwca 1934 roku) i Grybowie (8-10 czerwca 1935 roku).
- Kongresy zwoływał biskup tarnowski Franciszek Lisowski, któremu bardzo zależało na pogłębieniu duchowości eucharystycznej swoich diecezjan. Zgromadzenia w Tarnowie i Grybowie gromadziły na osobnych spotkaniach dzieci, młodzież i dorosłych. Tylko w Tarnowie na spotkaniu dzieci było obecnych 20 tys. osób. Kongresy kończyły się zawsze bardzo uroczystą celebrą Mszy św. i procesją eucharystyczną. W Tarnowie uczestniczyło w tej finalnej uroczystości 150 tys. osób, zaś w Grybowie 80 tys. Kongresy przyczyniły się do wzrostu pobożności eucharystycznej, wzrosła liczba osób korzystających z sakramentu pokuty, wielu diecezjan angażowało się w działania stowarzyszeń kościelnych i bractw - mówił ks. Soprych.
Ks. prof. dr hab. Józef Stala, prorektor ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej, podkreślił w swoim przemówieniu, że rok 2019 jest rokiem jubileuszowym UPJPII. - Podczas inauguracji, 16 października 2019, będziemy świętować 10-lecie przemianowania PAT w UPJPII. Jednocześnie podczas inauguracji, w której będzie uczestniczył KRUP, czyli Konferencja Rektorów Uczelni Polskich, UPJPII nada tytuł doktora honoris causa Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu, a laudację wygłosi dziekan WPK, ks. prof. Tomasz Rozkrut - mówił ks. prof. Stala.
Ks. prof. Józef Stala mówi o jubileuszu UPJPII.Ks. prof. Stala poinformował również, że Nagrody Rektora UPJPII w Krakowie otrzymają dwaj pracownicy WTST ks. prof. Marek Kluz oraz ks. dr Andrzej Dudek. Tytuł profesora nadzwyczajnego UPJPII w Krakowie otrzymał ks. dr hab. Piotr Łabuda. Rektor UPJPII w Krakowie mianował ks. prof. Marka Kluza zastępcą dziekana WTST.
Nowy zastępca dziekana WTST ks. prof. Marek Kluz dodał, że to nie jedyne wyróżnienia, które otrzymali pracownicy naukowi uniwersytetu. - Ksiądz rektor Józef Stala postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, został wyróżniony srebrnym krzyżem zasługi, a także otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej od Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. Warto dodać, że ksiądz rektor jest redaktorem naczelnym naszego periodyku wydziałowego „The Person and the Challenges”, który znalazł się na liście ministerialnej. Nadto w ostatnim roku akademickim pod kierunkiem księdza rektora Stali zostało przygotowanych i obronionych 4 prace doktorskie: 3 na Wydziale Nauk Społecznych w dyscyplinie nauki o rodzinie (2) i nauki socjologiczne (1) oraz 1 na Wydziale Teologicznym w dyscyplinie nauki teologiczne - mówił ks. prof. Marek Kluz.
Bp Andrzej Jeż przemawia do profesorów i studentów.Życzenia profesorom i studentom złożyli m.in. senator RP prof. Kazimierz Wiatr oraz posłanka na Sejm RP Anna Czech. Spotkanie zakończył swoim słowem biskup tarnowski Andrzej Jeż, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie, który podkreślił, że dzisiaj bardziej niż kiedyś uprawianie teologii musi iść w parze ze świadectwem życia wobec antykultury atakującej cywilizację europejską i jej chrześcijańskie fundamenty.
Inaugurację uświetnił chór seminaryjny pod dyrekcją ks. dr. hab. Stanisława Garnczarskiego.